Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (20.03.2023)

Piyasalara Bakış

Haftanın son işlem gününe alıcılı başlayan endeks, açılış sonrasında 5.292 seviyelerini test etse de, gün içinde devam eden satışlar sonrasında %1,78 kayıpla günü 5.136 seviyesinden kapattı. Bankacılık endeksinde %1,92, sanayi endeksinde %1,39 düşüş görülürken, BIST100 dışı hisselerdeki artış %0,83 oldu. İşlem hacmi 71,7 mlr TL olarak gerçekleşirken, BIST100 endeksine dahil olan 33 hisse değer kazandı, 67 hisse ise değer kaybetti. Endekse puan bazlı en fazla negatif etki eden hisseler THYAO, EREGL ve TUPRS oldu. Yurt dışı endeksler haftanın son gününü zayıf bir görünümle satıcılı tamamladı.

Geçen hafta ABD’de yaşanan bankacılık sektöründeki kriz endişelerinin ardından orta ölçekli bankalar tüm mevduatlarının 2 yıl süreyle tüm mevduatları kapsayacak şekilde sigortalanmasını talep etti. ABD Başkanı Biden, kurumlarının başarısız olmasına neden olan banka yöneticilerine daha ağır cezalar uygulanması gerekliliğiyle ilgili açıklama yayımladı. Avrupa tarafında ise İsviçre’nin en büyük bankası UBS, bankacılık krizinde endişelerin Avrupa’daki kaynağı konumundaki Credit Suisse’i satın aldı. Bu satın alma ardından Fed ve 5 büyük merkez bankasından yapılan ortak açıklamada, dolar swap hattı düzenlemeleri aracılığıyla likiditeyi artırma adımları devam ettirilecek. Veri gündeminde, TCMB piyasa katılımcıları anketinde yıl sonu TÜFE beklentisi %37,72 oldu. OECD, Türkiye için 2023 büyüme tahminini %2,8 düzeyine indirirken, enflasyon tahminini ise %44,6 seviyesinde korudu. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, yılın ilk değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu ‘B’, görünümünü ‘negatif’ teyit ederek değişikliğe gitmedi. Bugün veri tarafında Almanya’da ÜFE açıklanırken, Avro Bölgesinde ise dış ticaret dengesi takip edilecek.

Sabah asya piyasaları satıcılı seyrederken, ABD ve Avrupa tarafında hafif satış baskılı açılış bekleniyor. Borsa İstanbul’un haftaya 5.150 seviyelerinden yatay başlayacağını öngörüyoruz. Yurt dışında bankacılık sektörü öncülüğünde devam eden dalgalanma sürerken, içeride de yukarı hareketler, düşük hacimle satışlarla karşılaşıyor. Mevcut görünümde 5.300 güçlü hacim desteğinde yeniden aşılmadığı sürece temkinli olunmalı, gerilemelerde 5.000 desteğinin korunup korunamayacağı takip edilmelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!