Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (15.09.2023)

Piyasalara Bakış

Dün güne 8.036 seviyesinden alıcılı başlayan BIST 100 endeksi, gün boyunca düşük hacimle satış baskısıyla karşı karşıya kalsa da, gün sonuna doğru toparlanarak kapanışı %1,31 puan artışla 8.119 seviyesinden gerçekleştirdi. Sektörler arasında en fazla düşüş %0,28 ile BIST100 dışındaki hisseleri temsil eden endekste meydana gelirken, sınai endeksi %0,93 artış kaydetti. Puan bazında endekse pozitif katkı veren hisseler THY, TUPRS ve FROTO oldu. Endekse dahil 59 hisse değer kazanırken, 38 hisse ise değer kaybetti. İşlem hacmi ise 143,5 mlr TL olarak gerçekleşti. Küresel piyasalar tarafında ise ABD ve Avrupa piyasalarının geneli alıcılı görünümle günü kapattı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB), piyasada faiz artırımı beklentisi olmamasına karşılık politika faiz oranlarında 25 bp artışa giderek faizi %4,25’ten %4,50’ye yükseltti. Bu kararla birlikte AMB’nin son 10 toplantısında da faizlerde yükseliş gözlendi. Avrupa Merkez Bankası, enflasyon tahminlerinin 2023 ve 2024 için yukarı yönlü revize ederken, 2025 yılın için ise aşağı yönlü güncelleme yaptı. ABD’de ise ÜFE beklentilerin (%0,4) üzerinde %0,7 olarak gerçekleşti. Bu sabah Çin’de açıklanan sanayi üretimi yıllık %4,5 artarak beklentileri aşarken, perakende satışlar da yıllık %4,6 yükselerek beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Veri akışı tarafında bugün Avro Bölgesi’nde dış ticaret dengesi izlenirken, ABD’de sanayi üretimi ve tüketici güveni takip edilecek. Yurt içinde ise TCMB piyasa Katılımcıları anketi ve bütçe dengesi önemli gündem maddeleri olarak yer alıyor.

Borsa İstanbul’un güne alıcılı başlamasını bekliyoruz. Yukarı hareketin devamında 8.250 seviyesinin aşılması önemli, bu başarılırsa yeniden 8.500-8.650 aralığı gündeme gelir. Tersi durumda 8.000 üzerinde tutunma arayışını sürdüren bir endeks görmeye devam ederiz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!