Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (14.09.2023)

Piyasalara Bakış

Güne yatay bir başlangıç yapan BIST 100 endeksi, günün genelinde dalgalı bir seyir izlerken, günün ikinci yarısında artan satışlar sonrasında kapanışı %1,8 düşüşle 8.014 seviyesinden gerçekleştirdi. Toplam işlem hacmi ise 141,4 mlr TL olarak gerçekleşti. Endekse puan bazlı en yüksek katkıyı veren hisseler SISE, YKBNK ve ALFAS olurken, en fazla negatif etki EREGL, THYAO ve ISCTR’den geldi. Bankacılık endeksinde %1,3 düşüş görüldü, sınai endeksi %2,1 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran sigortacılık, en çok kaybettiren ise metal ana sektörü oldu. Piyasa kapanışı sonrası Resmi Gazete’de 6 aya kadar vadeli kur korumalı mevduat (KKM) hesapları için zorunlu karşılık oranı %15’ten %25’e yükseltilirken, 1 yıla kadar vadeli ve 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise %5 olarak belirlendi. Daha önce kur korumalı hesaplarda zorunlu karşılık tesis etme yükümlülüğü tüm vadeler için %15 olarak uygulanıyordu. Yurt dışı piyasalarda ise Avrupa günü satıcılı tamamlarken, ABD tarafında karışık kapanışlar izlendi.

Avro Bölgesi’nde sanayi üretimi verilerinin temmuz ayında %1,1 gerilediği açıklandı. ABD’de takip edilen TÜFE ise beklentilerin üzerinde yıllık %3,7 seviyesinde gerçekleşti, çekirdek TÜFE ise beklentilere paralel %4,3 seviyesine geriledi. Bugün ise ABD’de ÜFE ve perakende satışlar verisi açıklanacak, saat 15:15’deki Avrupa Merkez Bankası (AMB) faiz kararı sonrasında ise AMB Başkanı Lagarde’ın basın toplantısı takip edilecek. AMB’nin faizlerde değişime gitmesi beklenmiyor. Yurt içinde ise bugün açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmamakta.

Avrupa ve ABD piyasalarının bugüne alıcılı başlaması bekleniyor. BIST 100 endeksinde de alıcılı açılış bekliyoruz. Endekste bugün de 8.000 seviyeleri önemini koruyor. Dün 8.000 üzerinde kapanış gerçekleşmiş olsa da, 8.250 seviyeleri aşılana kadar Borsa İstanbul tarafında yükselişlerde satış baskısının arttığını görebiliriz. Gün içinde 8.000 seviyelerinin aşağı kırılması halinde, önce 7.850, ardından da 7.600 seviyelerinin test edilebileceği göz ardı edilmemelidir.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!