Vakıf Yatırım Hisse Takip Listesi – (13.05.2022)

Piyasalara Bakış

Güne satışlarla başlayan BIST100 endeksi gün boyunca dalgalı, zayıf bir seyir izledi ve günü %2.57 düşüşle 2,390 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 45.3 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 12 hisse değer kazandı, 86 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 15.42 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde tepki alımları görülüyor.

Mayıs ayının ikinci haftasını bitirirken küresel piyasalarda sert dalgalanma devam ediyor. Özellikle kripto varlıklarda ve emtia fiyatlarında sert fiyat hareketleri görüyoruz. ABD enflasyonunun ardından dün beklentilerin üzerinde gerçekleşen ÜFE özellikle değerli metaller üzerinde baskı yarattı. Öte yandan hisse piyasalarında ise satışların ivme kaybettiğini görüyoruz. Dün açıklama yapan FED başkanı Powell, bundan sonraki toplantılarda 50 baz puan artırım ihtimalini konuştuklarını yineledi, 75 baz puan ihtimalini ise dışlamaya devam etti. Bu açıklamanın ardından oluşan kısmi iyimserlikle vadeli piyasalar yukarı, tahvil faizleri ise aşağı hareket yaptı. ABD 10 yıllık tahvil faizi hafta başında %3.2 seviyesine yükselmesine rağmen haftayı %2.90 altında kapatıyor. Bu hareket FED beklentileri kadar, riskten kaçma fiyatlaması olarak da tanımlanabilir. Kısa vadede sert hareketler sonrasında her varlık grubunda dengelenme çabası görebiliriz, ancak ay sonuna kadar temkinli duruşumuzu koruyoruz. Bugün içeride ve AB’de sanayi üretimi, ABD’de ise tüketici güven endeksi takip edilecek.

BIST100 endeksinin güne pozitif başlamasını bekliyoruz. Dün yurtdışından negatif ayrışan BIST100 endeksinde teknik olarak alçalan kanal hareketi takip ediyoruz. Bu aşamada 2,350-2,365 bandında tepki alımları görülebilir. 2,400-2,435 direnç seviyeleri iken 2,400 bugün için referans kabul edilebilir. Dün gerçekleşen MSCI endeks değişikliklerinde THYAO ve SAHOL yeniden MSCI ülke endeksine dahil edildi, değişiklikler 31 Mayıs 2022 gece yarısından itibaren geçerli olacak.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!