Türkiye Sınai Kalkınma Bankası Hisse Önerisi / Halk Yatırım – (2.12.2022)

Öneri: AL

Hisse Fiyatı: 4,09 TL
Hedef Fiyat: 4,91 TL
Getiri Potansiyeli: %20

Güncelleme Notu – Pozitif

 Beklentilerin üzerinde net kar. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın 2022 3. çeyrekteki solo net karının çeyreksel bazda %22,7 ve yıllık bazda %280 oranında artarak 1,123 milyar TL’ye yükseldiğini izlemiştik. Yılın üçüncü çeyreğinde özkaynak karlılığı (ROE) %42,5 düzeyinde gerçekleşmişti.

Bankanın yıllıklandırılmış net faiz marjının ise, ikinci çeyrekteki %5,74’ten üçüncü çeyrekte 72 bps artışla, banka beklentileriyle uyumlu olarak %6,46’ya yükseldiği görülmüştü. Bankanın 2022 sonu beklentisi de, %6,0 üzerinde bir NIM (net faiz marjı) getiri olması yönünde.

TSKB’nin sermaye yeterlilik rasyosu ise 3. çeyrekte, yasal düzenlemeler hariç hesaplamalarda, bir önceki çeyreğe göre 90 baz puan artarak %15,6 ve çekirdek SYR 110 baz puan artarak %14,4 olarak gerçekleşmişti.

 2023 yılında marjların güçlü kalmasını bekliyoruz. 2022 yılının son çeyreğinde kredi hacmide artış öngördüğümüz TSKB’nin, kredi portföyünde enerji sektörünün ağırlığın %50 dolayında olması ve enerji fiyatlarında hızlı toparlanma sonrası korunan seviyeler bankanın aktif kalitesini destekliyor.

Krediler içerisinde YP kredilerin ağırlığının %92 seviyelerinde olması bankayı mevcut konjönktürde olumlu ayrıştırıyor. Kredilerinin YP ağırlıklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, para politikasındaki değişikliklerin banka finansalları üzerindeki etkisinin mevduat bankalarına kıyasla sınırlı kalmasını ve buna istinaden marjların güçlü seyretmesini bekliyoruz.

Kredi risk maliyetinin ise bir önceki çeyreğe kıyasla düşük kalmasını beklediğimiz TSKB için, yılın son çeyreğinde iştirak gelirlerinin yanı sıra danışmanlık ve yatırım bankacılığı gelirlerinde de artış öngörüyoruz. Ayrıca bankanın son çeyrekte serbest karşılık ayırmaması da öngörülerimiz arasında yer alıyor.

 TSKB ile beklentilerimizi güncelliyoruz. Buna göre 2022 ve 2023 yılı net kar tahminlerimizi sırasıyla 3,930 ve 5,166 milyon TL, özsermaye karlılığı (ROE) beklentilerimizi de %49,1 ve 45,5 olarak güncelliyoruz.

 12 aylık hedef fiyatımızı 3,56 TL’den 4,91 TL’ye yükseltiyoruz. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası hedef hisse fiyatını, tahminlerimizde yaptığımız yukarı yönlü revizyonlara bağlı olarak 3,56 TL’den 4,91 TL’ye yükseltiyoruz. Buna bağlı olarak Türkiye Sınai Kalkınma Bankası için “AL” önerimizi koruyoruz.

Kaynak: Halk Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!