Turkcell Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY46,600
Son kapanış, TL/hisse TRY34,20
Yukarı potansiyel %36

• 2023’de büyüme momentumunda artış bekliyoruz: Turkcell, son bir yılda endeksin %34 altında performans gösterdi. i) Müşterilere sunulan uzun vadeli tarifelerin reel ciro büyümesini engellemesi, ii) özellikle enerji ve personel kalemleri artan maliyet baskılarını zayıf performansın arkasındaki ana nedenler olarak görüyoruz. Enflasyona dayalı bu döngüsel faktörlerin son zamanlarda iyileşmeye başladığını ve bunun ileriye dönük kar momentumunu hızlandırması gerektiğini düşünüyoruz. Şirket, bir yılda yapılan dört fiyat artışlarıyla mobil tarife fiyatlarını yıldan yıla neredeyse ikiye katladı.

• 2023’te enflasyonun üzerinde abone başına gelir artışı (ARPU) bekliyoruz: Turkcell’in abone başına mobil gelirlerinin 2023’te %49 artarak ortalama enflasyon tahminimizin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Ek olarak, şirket son iki yılda müşteri kazanımında oldukça başarılı bir performans sergiledi. Sadece son bir yılda eklenen yeni abone sayısı yaklaşık 2,0 milyon. Bu durum, 2023 için yıllık %5’lik ortalama mobil abone büyümesi anlamına geliyor. Şirket yönetimi, son telekonferansta ileriye dönük olarak enflasyonist fiyatlama uygulamaya devam edeceğini belirtti. Sabit internet tarafında ise şirket ileriye dönük olarak daha makul bir rekabet ortamı öngörüyor.

• Global Tower’ın potansiyel halka arzı değer arttırıcı olabilir: Turkcell kısa bir süre önce Global Tower’ın halka arz hazırlık sürecini başlattı. Yüksek özkaynak karlılığı ve nakit yaratımına imkân tanıyan varlık-hafif iş modeli sayesinde, Global Tower’ın Turkcell’in cari çarpanlarından çok daha yüksek bir değerleme ile arz edilebileceğini düşünüyoruz. Şirket’in içindeki diğer şirketlerin (Fiber ve Fin-tech) de halka arz ve stratejik ortaklık ile değerlendirilme seçenekleri uzun vadeli potansiyel yaratımı anlamında pozitif olabilir. 2023’te 2G lisans yenilemeleri için beklentimizin üzerinde gerçekleşebilecek ödeme, 5G geçişi için yüksek lisans ücreti (modelimizde maliyet/fayda varsayımı yok), beklenenden zayıf TL, beklenenden yüksek sermaye harcaması yoğunluğu ve enflasyonist fiyat artışlarının beklentimizin altında kalması ana faktörleri.

• 2023 beklentileri: Turkcell, %55-57 seviyesinde gelir artışı, yaklaşık 34,0mlyr TL FAVÖK ve yaklaşık %22 operasyonel yatırım harcaması / satış oranı (2022: %20,2) öngörüyor. Açıklanan 2023 hedefleri deprem kaynaklı etkileri içeriyor. 2023’te beklenen daha yüksek yatırım harcaması yoğunluğu, çoğunlukla ilave deprem bölgesinde yapılması gereken harcamalarla alakalı. Daha önce açıklanan 3,5mlyr TL tutarındaki bağış taahhüdü FAVÖK öngörülerine dahil değil.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!