Türk Hava Yolları Hisse Önerisi / Vakıf Yatırım – (17.07.2019)

(THYAO)

Piyasa değeri (mn TL) 17.126
Günlük ort. işlem hacmi (mn TL) 835
Uzun vadeli öneri AL
Hedef fiyat (TL) 18,30
Hisse fiyatı (TL) 12,41
52 hafta en düşük – en yüksek fiyat (TL) 11,26 – 19,22
Halka açıklık oranı 50,0%

 Büyük resme odaklanmak gerekiyor – THY, 6 Nisan 2019 tarihi itibariyle yeni merkez üssü İstanbul Havalimanı’na taşındı. Daha öncesinde taşınma sırasında yaşanabilecek olası aksaklıklara yönelik endişeler, taşınmanın başarılı bir şekilde tamamlanması sonrasında ise entegrasyon sürecine yönelik belirsizliklerin ağırlıklı etkisiyle yatırımcıların THY hisselerine temkinli yaklaştıklarını gözlemledik. Yeni merkez üssüne entegrasyon sürecinde yaşanabilecek olası operasyonel sıkıntıları ve bunların finansallar üzerine yaratacağı potansiyel negatif etkileri önemli bir risk unsuru olarak görüyoruz . Ancak, böylesine büyük bir dönüşümün bu tür riskler yaratmasını da doğal bir süreç olarak değerlendiriyoruz. Bu nedenle, İstanbul Havalimanı’nın THY’nin gelecek dönem büyüme potansiyelinde yaratacağı pozitif katkıları göz önünde bulundurarak, kısa vadeli risklerden ziyade büyük resme odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

 Trafik verilerinde kademeli iyileşme öngörüyoruz – THY, konumu itibariyle cazibesi artan Sabiha Gökçen Havalimanı’nı merkez üssü olarak kullanan PGS’ye kayan talebin de etkisiyle Ocak -Mayıs döneminde trafik verileri açısından zayıf bir dönem geçirdi . THY’nin İstanbul Havalimanı’ndaki operasyonları rayına oturdukça, Haziran ayında da görülebileceği gibi, trafik verilerinde kademeli bir şekilde toparlanma yaşanacağını ve 2019 yılının tamamında yolcu doluluk oranının %81 , 4 ile Şirket beklentisi olan %81 -82 aralığında oluşacağını tahmin ediyoruz.

 Riskleri göz ardı etmiyoruz, ancak bu iskontoyu fazla buluyoruz – THY hisseleri BIST100 endeksine ve PGS hisselerine göre yılbaşından bu yana sırasıyla %28 ve %132 oranında negatif ayrıştı . Şirketin , İstanbul Havalimanı’nın katkısıyla önümüzdeki dönemde artacak kapasitesi sonucu i) daha fazla noktaya uçuş gerçekleştireceğini, ii) kârlı destinasyonlardan yeni slot hakkı elde edebileceğini, iii) transit yolcu ve kargo segmentinde büyümesinin hızlanacağını tahmin ediyoruz . Bu doğrultuda, THY’nin gelecek dönem büyüme potansiyeline odaklanılması gerektiğine inanıyor ve Şirket hisselerinin çarpanlar itibariyle benzerlerine göre sunduğu iskontoyu hak etmediğini düşünüyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN