Türk Hava Yolları Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (10.07.2024)

Tavsiye: Endeks Üzerinde Getiri

Hedef Fiyat: TL 530.00
Güncel Fiyat: TL 310.75
Getiri Potansiyeli: 71%

Yatırım teması:

THY’yi beğenmemizin sebepleri: 1) 2024’te güçlü turizm beklentileri, 2) tedarik zinciri sorunları nedeniyle kargo gelirleri ve marjları üzerinde yukarı yönlü riskler, 3) GTF motor sorunları nedeniyle bilet fiyatları üzerinde yukarı yönlü riskler, 4) beklenenden daha yüksek Asya riskinden kaynaklanan yukarı yönlü riskler, 5) THY’nin güçlü filo genişleme planlarından kaynaklanan uzun vadeli büyüme beklentileri.

2023’te birim gelirler güçlü bir yılın ardından yıllık %4 arttı. Birim gelirler 9A23’te olumlu rota bileşimi ve güçlü talep ile yüksek seyretti. 4Ç23’te, pandemide gerçekleştirilemeyen seyahatlerinin azalmasıyla birim gelirler yıllık %4 daraldı. 2024’te birim gelirlerin yıllık %4 daralacağını öngörüyoruz. 2023’te, bazı havayolları GTF motor sorunları nedeniyle filolarının önemli bir kısmını yere indirme kararı aldı. Bu sorunun 2024 yılında da devam etmesi bekleniyor. THY filosunda yer alan PW1100G-JM tipi motora sahip A320/321NEO uçaklarındaki motor kaynaklı operasyonel sorunların etkisini azaltmak amacıyla International Aero Engines (IAE) ile olan anlaşmalarının revize edilerek oluşan zararların tazmin edilmesine yönelik uzlaşmaya vardı. Beklenenden daha yüksek yakıt fiyatları, Asya’ya beklenenden daha fazla uçuş (IATA 2024 yılında Asya trafiğinde yıllık ~%20 artış bekliyor) ve rakiplerin kapasite artıramaması birim gelir varsayımlarımız için yukarı yönlü risk oluşturuyor.

Personel maliyetlerindeki baskıya rağmen yakıt maliyetlerindeki düşüşle birim giderler 2023’te yıllık yatay kaldı. 2024’te, ağırlıklı olarak yükselen personel giderlerindeki artış sebebiyle birim giderlerin yıllık %2 artmasını bekliyoruz. 2024’te personel giderlerinin TL’nin reel olarak değer kazanması, asgari ücretteki son artış ve Orta Doğu bölgesinden kokpit personeli için artan rekabet ile yükselmesini bekliyoruz. 2024’te FAVÖK marjının 3.5puan gerilemesini bekliyoruz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Beklenenden iyi çeyreklik sonuçlar.
Beklenenden daha güçlü bir turizm sezonu.

Değerleme:

THY’yi değerlemek için 1 yıl ileri 5.0x FD/FAVÖK çarpanı kullanıyoruz.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!