Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (8.12.2021)

BIST100

Güne pozitif bir başlangıç yapan ve gün içinde bu yükselişini güçlendirerek sürdüren BIST-100 endeksi, günü %2,78 yükselişle 1.981,04 ile yeni tarihi zirveden kapattı. Covid19 Omicron varyantına ilişkin endişelerin zayıflamasıyla risk alma iştahı kısmen geri dönerken yurtdışı borsalar geçen haftaki kayıplarını geri alarak günü %1,5-2,5 arasında değişen güçlü yükselişlerle tamamladı. BIST 100 Endeksi yurtdışı borsalardaki güçlü seyir ve TL’deki oynaklığın azalmasıyla yükselişini güçlendirerek devam ettirdi. Global risk alma iştahı geri dönse de Fed’in beklenenden erken faiz artışına gidebileceği endişeleri devam ettiği için yurtdışı borsalardaki yükselişler tekrar kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebilir.

VIX Endeksi 22 seviyesi altına gerilerken ABD Borsaları’nda kısa vadeli volatilitenin düşmeye başladığına işaret ediyor. Ancak global risk alma iştahının tekrar güçlendiğinin teyidi için endeksin 20 seviyesi altına gelmesi gerekiyor. TCMB’nin geçen hafta kurlara direkt satış yöntemiyle müdahale etmesi sonrası TL’de volatilite ve değer kayıpları momentum kaybederken TL günü pozitif ayrışma ve değer kazancıyla tamamladı. BIST’in güçlü kar beklentileri ve endeksin dolar bazında dip seviyelerde olması nedeniyle yükseliş eğilimini devam ettirmesi beklenmektedir. TL’deki değer kaybı ve faizlerdeki düşüş sonrası getiri arayışında olan yerli yatırımcıların BIST’e yönelmesi son dönemdeki güçlü yükselişte etkili oluyor.

Yurtdışı borsalarda büyük bir bozulma yaşanmadıkça BIST’te geri çekilmeler yaşansa da yükselişin endeks ağırlığı yüksek hisseler öncülüğünde devam etmesi beklenir. Ancak, endeksin düzeltme yapmadan kısa süreli güçlü yükseliş gerçekleştirmiş olması ve temel olarak birçok endeks ağırlığı yüksek hissede uzun vadeli temel hedef fiyatlara gelinmesi nedeniyle negatif haber akışında, kısa süreli güçlü kar satışı yaşanma riskinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. CDS’ler 505 seviyelerine gerilerken CDS’lerin düşüşüne devam etmesi durumunda son dönemde zayıf performans gösteren banka hisselerinde güçlenmenin oluşması beklenir. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri pozitif seyrederken Asya Borsaları’nda güçlü alıcılı bir seyir var. Endeksin güne yükselişle başlaması beklenirken geri çekilmeler yaşansa da yurtdışı borsalarda güçlü satış baskısı yaşanmadıkça yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!