Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (5.08.2022)

BIST100

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, Bankacılık Endeksi öncülüğünde yükselişini güçlendirerek 2.733,80 ile yeni tarihi zirve test ederken günü %1,46 yükselişle 2.723,67’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %3,82 yükselişle pozitif ayrışmasını devam ettirdi. Resesyon endişelerinin zayıflamasıyla risk alma iştahında toparlanma yaşanırken majör borsalar günü karışık bir görünümle tamamladı. VIX Endeksi 22 seviyesi altına gerilerken Endeks, 24 seviyesi altında kaldıkça ABD Borsaları’nda satış baskısı yaşansa da bunun sınırlı kalması ve tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenebilir. BIST, güçlü bilanço açıklamaları ve beklentileriyle pozitif ayrışmasını güçlendirerek devam ettiriyor.

Yurtdışı borsalarda büyük bir bozulma yaşanmadıkça değerleme olarak hala alanı olan Endeks’in yeni zirve seviyelerini test ederek yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak yurtdışı borsalarda satışlar yaşanması durumunda kısa vadeli güçlü yükseliş gerçekleştiren Endeks’te de kısa süreli kar satışları yaşanabilir. BIST’te bilanço beklentileriyle hisse bazlı hareketlerin devam etmesi beklenmektedir. Endeks’te güçlü görünüm devam etse de kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası sınırlı da olsa kar satış yaşanma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz.

Piyasaların gözü bugün ABD’de açıklanacak istihdam verilerinde olacak. İstihdam verisinin beklentilerden çok zayıf gelmesi durumunda resesyon endişelerinin tekrar güçlenmesi ve yurtdışı borsalarda satışların oluşması beklenir. ABD’nin iki çeyrek üst üste negatif büyüme gerçekleştirmesine rağmen Fed Başkanı Powell istihdamdaki güçlü seyre işaret ederek ABD ekonomisinin bir resesyon içinde olmadığına işaret etmişti.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,18 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri hafif pozitif seyrederken Asya Borsaları’nda yükseliş eğilimi hakim. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlamasını ve yükseliş eğilimini devam ettirmesini beklerken Endeks’te sınırlı da olsa gün içinde kar satışları yaşanabileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!