Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (26.05.2022)

BIST100

Güne alıcılı bir başlangıç yapan ve gün içinde tepki yükselişini güçlendiren BIST-100 Endeksi, günü %1,81 yükselişle 2.418,10’dan tamamladı. Satış baskısı momentum kaybeden yurtdışı majör borsalar günü tepki yükselişleriyle tamamladı. Ancak, düşüş trendinde olan majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve düşüş trendinin orta vadede devam etmesi beklenir. Fed tutanakları üyelerin çoğunun önümüzdeki birkaç toplantıda 50 baz puanlık faiz artışı konusunda hem fikir olduğuna işaret etti. Bugün açıklanacak ABD revize büyüme verisinin beklentiden daha yüksek bir daralmaya işaret etmesi durumunda resesyon endişelerinin artması sonrasında borsalarda satışların yeniden güç kazanması beklenir.

VIX Endeksi 28 seviyelerinde seyrederken Endeks 25 seviyesi altına gelmedikçe ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da sınırlı kalması ve dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir. Enflasyona endeksli TL enstrüman çıkacağı beklentisinin zayıflamasıyla BIST güçlü tepki yükselişi gerçekleştirdi. Teknik olarak da güçlenen Endeks’te tepki yükselişi devam edebilir. Ayrıca, TL değer kaybetmeye devam ederken TL’deki değer kaybı ile birlikte döviz pozisyonu ve/veya geliri yüksek şirketlerin pozitif ayrışması beklenir. Ancak, enflasyona endeksli TL enstrüman gündemden düşmedikçe BIST’te tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve dalgalı seyrin devam etmesi beklenir.

Bugün yapılacak PPK toplantısında TCMB’nin faizleri sabit tutarak mevcut para politikasını devam ettirmesi beklenmektedir. VIOP-30 Endeks kontratı akşam seansını %0,15 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD vadelileri sınırlı pozitif, Almanya vadelileri sınırlı negatif seyrediyor. Asya Borsaları’nda negatif ağırlıklı karışık bir seyri var. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişinin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!