Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (23.09.2022)

BIST100

Güne dün pozitif eğilimle başlayan BIST-100 Endeksi, tepki yükselişiyle günü %1,53 yükselişle 3.295,27’den tamamladı. Bankacılık Endeksi’nde düzeltme ve kar satışları momentum kaybederken Endeks günü %0,29 yükselişle kapattı. Fed’den gelen 75 baz puanlık faiz artışı ve şahin açıklamalar sonrası İngiltere Merkez Bankası da 50 baz puanlık faiz artışına gitti. Global riskten kaçış eğilimi merkez bankalarının faiz artırımlarını güçlü şekilde devam ettireceği ve bunun resesyona neden olacağı beklentisiyle devam ederken majör borsalarda satıcılı seyir devam ediyor. Majör borsalar ve riskli varlıklarda güçlü satış baskısı sonrası tepki yükselişleri oluşsa da bunun sınırlı kalarak kısa vadede dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir.

VIX Endeksi 27 seviyesi üzerinde seyrederken Endeks 24 üzerinde kaldıkça kısa vadede ABD Borsaları’nda tepki yükselişi oluşsa da bunun sınırlı kalması ve satış baskısının devam etmesi beklenmektedir. TCMB bir önceki toplantıda olduğu gibi iktisadi aktivitedeki yavaşlamaya dikkat çekerek 100 baz puanlık faiz indirimine giderek politika faizini %12,00’ye düşürdü. TCMB kararının piyasa üzerinde önemli bir etkisi olmadı. BIST’te güçlü kar satışları ve düzeltme sonrası tepki yükselişleri oluşurken kısa vadede tepki yükselişleri devam edebilir. Ancak Endeks’te tepki yükselişleri oluşsa da Jeopolitik risklerin yükselmesi ve global riskten kaçış nedeniyle yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak kısa vadede dalgalı zayıf seyrin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.

BIST, her ne kadar yurtdışı borsalarla düşük korelasyonla hareket etse de yurtdışı borsalarda toparlanma yaşanması ve tepki alımlarının güçlenmesi durumunda BIST’te tepki yükselişlerinin güç kazanması beklenebilir. VIOP30 Endeksi akşam seansını %0,18 yükselişle kapatırken BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri sınırlı negatif seyrediyor. Asya Borsaları’nda ise satıcılı seyir devam ediyor. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlamasını beklerken gün içinde tepki yükselişi eğiliminin düşük momentumla devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak tepki yükselişi eğilimi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılarak endekste gün içinde dalgalı seyir devam edebilir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!