Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (22.09.2022)

BIST100

Güne negatif eğilimle başlayan ve gün içinde dalgalı bir seyir izleyen BIST-100 Endeksi, Bankacılık ve Havacılık sektörü hisseleri öncülüğünde günü %0,97 düşüşle 3.245,76’dan tamamladı. Bankacılık Endeksi %3,99 düşüşle düzeltme sürecini devam ettirdi. Rusya kısmi seferlik ilan ederken jeopolitik risklerin tekrar güçlenmesi, düzeltme sürecinde olan BIST’te satış baskısının artmasına neden oldu. Seferberlik ilanı ile birlikte Rusya’da 18- 65 yaş arasındaki erkeklere yurtdışı seyahat yasağı getirilmesi, BIST’te havacılık hisselerinde güçlü satış baskısına neden olurken Rusya riski olan bazı hisselerde de satışlar yaşandı. Fed faizleri beklentilere paralel 75 baz puan artırarak %3,0-3,25 aralığına yükseltti. Toplantı tutanakları faiz artışlarının devam edeceğine işaret ederken Fed üyeleri 2022 sonu faiz tahmini %4,4 yükselterek kalan iki toplantıda 125 baz puanlık daha faiz artışına işaret etti. Fed açıklamalarının şahin tonda olması ve büyüme beklentisinin aşağı revize edilmesiyle resesyon endişelerinin güçlenmesi sonrası ABD Borsaları’nda sert satışlar yaşandı.

BIST’te bankacılık hisselerindeki satış baskısı ve dalgalanma devam ederken jeopolitik risklerin tekrar yükselmesi ve Fed’in şahin tondaki açıklamaları nedeniyle piyasadaki zayıf dalgalı seyrin kısa vadede devam etmesi beklenmektedir. Bugün yapılacak PPK toplantısında TCMB’nin faizleri genel olarak sabit bırakması beklense de beklentilerin oldukça altında gelen sanayi üretim verisi sonrası bir önceki toplantıda olduğu gibi ekonomik aktivitedeki zayıflamaya dikkat çekilerek faizlerin 100 baz puan indirilmesinin şaşırtıcı olmayacaktır. Şeker Yatırım olarak bizim beklentimiz faizlerin sabit tutulacağı yönündedir. TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi durumunda güçlü düzeltme gerçekleştiren banka hisselerinde tepki yükselişi denemeleri olabileceği gibi kurlarda ise yukarı yönlü baskı oluşması beklenir.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,08 düşüşle kapatırken BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %1,8-2,7 arasında değişen güçlü düşüşlerle seyrediyor. Asya Borsaları’nda ABD piyasalarına paralel satıcılı seyir var. BIST 100 Endeksi’nin güne sınırlı negatif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi eğilimi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!