Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (20.03.2023)

BIST100

Haftanın son işlem gününe yükselişle başlayan ancak öğleden sonra kar satışlarıyla karşılaşan BİST100 Endeksi, günü %1,78 düşüşle 5.136,44’den tamamladı. THYAO, EREGL, TUPRS gibi endeks ağırlığı yüksek hisselerdeki satışlar endeksi baskılarken Sınai Endeks %1,39, Bankacılık Endeksi %1,92 düşüş kaydetti. Haftalık bazda ise BİST100 Endeks %4,61 düşerken, Sınai endeks %3,23, Bankacılık Endeksi ise %4,86 değer kaybetti.

Geçtiğimiz haftaki zayıf görünüme karşın, açığa satış yasağının devam etmesi, sert düşüşlerde şirket geri alımlarının, BES’lerin ve varlık fonunun alım yapabileceği beklentisi piyasada düşüşleri sınırlandırmaya devam ediyor. Ancak, kısa vade de yükselişlerin belli seviyelerde satış fırsatı olarak kullanılabileceğini ve seçim öncesi BIST’te geniş bir bant içinde dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch yılın ilk değerlendirmesinde Türkiye’nin kredi notunu “B”, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etti.

Küresel major borsalarda ise ABD’li banka SVB’nin iflasının ardından bankacılık sistemine ilişkin endişeler sürerken Fed dahil altı büyük merkez bankası Swap hattı düzenlemeleri ile piyasalara likidite sağlayacak. Cuma günü ABD, Avrupa ve Asya’da endeksler günü düşüşlerle tamamlarken hafta sonu UBS’sin, İsviçreli Credit Suisse’i satın alacağı açıklandı. Bu sabah ABD vadelileri karışık seyrederken Alman DAX vadelisi ve Asya endeksleri satıcılı seyrediyor. VIX ise tekrar 25 üzerine yükselerek ABD borsalarında volatilitenin sürdüğüne işaret ediyor. Kısa vadede yurtdışı piyasalarda yüksek volatilitenin Fed toplantısına kadar devam etmesi beklenmektedir.

Yurtiçinde VİOP-30 Endeksi cuma akşam seansını %0,37 düşüşle tamamladı. Endeksin güne pozitif başlamasını ancak tepki yükselişlerinin satış fırsatı olarak kullanılarak dalgalı zayıf seyrin bir süre daha devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!