Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (16.04.2024)

BIST100

Haftanın ilk işlem gününe düşüşle başlayan BİST100 Endeksi, gün boyu zayıf seyrini koruyarak günü %1,37 düşüşle 9.679,80 seviyesinde tamamladı. THYAO, TUPRS, TCELL gibi endeks ağırlığı yüksek hisseler endekse puan bazında en yüksek baskıyı gerçekleştirirken, Sınai Endeks %1,30 geriledi, Bankacılık Endeksi ise %0,57 yükselişle pozitif ayrışmayı sürdürdü. Bayram tatili öncesinde yaşanan hızlı yükselişin ardından zayıflayan global risk alma iştahı ve artan jeopolitik risklere paralel BİST’in teknik düzeltme hareketine kısa vadede devam edebileceğini düşünüyoruz. Bununla beraber, Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek ile TCMB Başkanı Karahan’ın katıldığı Dünya Bankası -IMF’in olağan toplantısı başladı. İkilinin önümüzdeki haftaya kadar New York ve Washington’da yatırımcılarla bir araya gelmesi bekleniyor. Söz konusu gelişme iyimserliği artırabilir.

Global piyasalarda ise ABD’den güçlü gelen ekonomik veriler Fed’in faiz indirim beklentilerini daha da zayıflatırken risk iştahı da zayıflıyor. Dün ABD perakende satışlar verisi beklentileri aşarken ABD endeksleri günü %1,8’e varan kayıplarla tamamladı. Bu sabah ABD vadelileri ve Alman DAX vadelisi, ve Asya endekslerinin geneli satıcılı seyrediyor. Global piyasaların veriler ve Fed üyelerinin açıklamalarıyla yön bulmayı sürdüreceğini düşünüyoruz. Bugün ABD’de sanayi üretim verisi takip edilecek. Yurt içinde ise VIOP30 endeksi akşam seansını %0,49 düşüşle tamamladı. Endeksin güne hafif satıcılı eğilimle başlamasını ve sonrasında gelecek tepki alımları ile yükselişe dönme çabası içerisinde olmasını bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!