Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (15.09.2023)

BIST100

Güne satışlarla başlayan BİST100 endeksi, 7.797 seviyesini test ettikten sonra öğleden sonra gelen alımlarla günü %1,31 yükselişle 8.119 seviyesinde tamamladı. Bankacılık Endeksi %0,09 gerilerken, Sınai Endeks %0,93 yükseliş kaydetti. BIST’de kısa vadeli güçlü ralli sonrası yurtiçi ve yurt dışı yatırımcı talebinin momentum kaybetmesi ve önemli bir beklenti kalmamasının da etkisiyle kar satışları yaşanıyor. Seçim sonrası dönemde önemli bir düzeltme gerçekleştirmeden %80’e yakın yükseliş kaydeden BİST’de zaman zaman kar realizasyonları yaşanmasının olağan ve sağlıklı olacağını düşünüyoruz. Ancak orta vade için yüksek enflasyon ve negatif reel faiz politikası sürdükçe yerli yatırımcı ilgisinin, ortodoks politikalara geçiş ve normalleşme sürdükçe yabancı yatırımcı ilgisinin sürmesini bekleriz. Ayrıca, kısa vadede Mehmet Şimşek’in 19 Eylül’de ABD’de yabancı yatırımcılarla yapacağı görüşme endeksteki yükseliş için motivasyon kaynağı olmaya devam edebilir.

Global majör borsalarda bu sabah Çin’den gelen sanayi üretim ve perakende satışlar verilerinin beklentilerden iyi gelmesi risk iştahını destekliyor. Bu sabah ABD vadelileri, Alman DAX vadelisi ve Asya borsaları alıcılı seyrediyor. Bugün ABD’de Sanayi üretim verileri takip edilecek, verinin risk iştahı üzerinde etkili olabileceğini düşünüyoruz. Yurt içinde, ise makroekonomik veri gündeminde bugün Merkezi Yönetim Bütçe verileri açıklanacak. VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,17 sınırlı yükselişle tamamladı. Endeksin güne pozitif eğilimle başlamasını ve tepki yükselişlerinin devam etmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!