Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi – (11.05.2021)

BIST100

Güne alıcılı bir başlangıç yapan BIST-100 endeksi gün içinde yükselişini güçlendirerek % 1,36 yükselişle 1.460,90’den kapandı. Yurtdışı majör borsalar BIST kapanışı sonrası ABD enflasyonuna ilişkin endişelerin yeniden alevlenmesiyle günü güçlü satışlarla kapattı. BIST son iki haftada pozitif ayrışarak iyi performans gösteren borsalardan biri oldu. Alınan tedbirler sonrası yurtiçinde vaka sayılarının düşmeye devam etmesi ve BIST’in diğer borsalara göre daha makul değerlemelerle işlem görmesi yükselişi destekliyor. EM para birimleri günü karışık bir görünümle kapatırken, TL sınırlı da olsa negatif ayrışmaya devam etti. VIX endeksi yeniden 20’li seviyelere yükselirken, endeksin 22 seviyesi üzerine yönelmesi başta ABD borsaları olmak üzere satış baskısının güçleneceğine işaret edecektir.

CDS’ler 388 seviyesine gerileyerek günü kapatırken, CDS’lerdeki gerileme TL varlıklara yönelik risk alma iştahının sınırlı da olsa yeniden güçlenme başladığına işaret ediyor. Ancak, yurtdışı borsalardaki güçlü satış baskısı nedeniyle kısa vade de BIST 100 Endeksi’nde de kısa vadeli kar satışları yaşanması beklenir. Bununla beraber, global risk alma iştahında büyük bir bozulma yaşanmadıkça satışların kar satışı olarak kalması ve geri çekilmelerin alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir. Bugün yurtiçinde sanayi üretimi ve cari işlemler dengesi verileri takip edilecek. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadeli endeksleri %1 üzeri düşüşle seyrederken, Asya borsalarında da güçlü satış baskısı yaşanıyor. Endeksin güne yurtdışına paralel satıcılı başlaması beklenirken, satışların kar satışı olarak kalması ve belli seviyelerde alım fırsatı olarak değerlendirilmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN