Sabancı Holding Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (15.03.2019)

“2018 Yılının Son Çeyreğinde Sabancı Holding’in Karı Beklentilerin Altında Gerçekleşti…”

Öneri “AL”
Hedef Hisse Fiyatı : 13,00TL

Sabancı Holding’in 2018 yılı son çeyrek ana ortaklık net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %62,4 oranında azalarak 429,4mn TL’ye gerilemiş ve hem bizim beklentimiz olan 814mn TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 724mn TL’nin altında kalarak zayıf bir görüntü sergilemiştir. Son çeyrekte kaydedilen düşük kar rakamında bankacılık tarafında bir önceki yılın aynı dönemine göre kaydedilen düşük gelir, çimento tarafındaki zayıf performans ve Carrefoursa ile Enerjisa’da şerefiye değer düşüş karşılıkları giderlerine bağlı oluşan zararlar ana etkenler olmuştur.

Son çeyrek kar rakamıyla birlikte Sabancı Holding’in 2018 yılı ana ortaklık net dönem karı 3.830,3mn TL’ye ulaşmış ve bir önceki yıla göre %10 oranında artış kaydetmiştir.

Sabancı Holding’in banka-dışı grup şirketlerinin satış gelirlerinin toplamından oluşan kombine gelirleri 4Ç2018’de bir önceki yılın aynı dönemine göre %31 oranında artarken, FAVÖK ise aynı dönemde çimento ve sanayi grubu hariç tüm segmentlerin olumlu katkısıyla %36 oranında artarak 2.670mn TL’ye yükselmiştir.

Holding’in finansal hizmetler kategorisinde yer alan Akbank’ın net dönem karı ise 2018 yılının son çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %31,1 oranında gerilemiş ve Holding’in karlılığındaki gerilemede önemli etkiye sahip olmuştur.

Faaliyet dışı ve bir sefere mahsus gelirler hariç tutulduğunda (Carrefoursa ve Enerjisa Enerji karşılık giderleri vb) Holding’in ana ortaklık net dönem karındaki gerileme son çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre %32 olarak gerçekleşmiştir.

Sabancı Holding’in hedef hisse fiyatını tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak 13,90TL’den 13,00TL’ye çekiyoruz. Ancak hala yüksek potansiyel taşımasına bağlı olarak daha önceki “AL” önerimizi ise koruyoruz.

Raporun tamamı için tıklayın.

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN