Pegasus Hava Yolları Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (16.01.2020)

Pegasus Hava Yolları

Tavsiye Endeksin Üzerinde Getiri
Son kapanış, TL/hisse 78.10
Hedef fiyat, TL/hisse 115.00
Yukarı potansiyel %47
Halka açıklık oranı %36

Yatırım teması:

Yurt içinde yaşanan talep daralması nedeniyle, kapasitesinin bir kısmını yurt dışı hatlara aktaran Pegasus’un nakit akışı için bu strateji değişikliğinin iki yönlü faydası oldu; bir yandan yolcu başına alınan yan gelirler artarken, ortalama uçuş mesafesinin uzaması sayesinde maliyetler optimize edilmiş oldu. Diğer taraftan, yabancı para cinsinden gelirlerin toplam içindeki payının artması sayesinde, kur uyuşmazlığı doğal yollarla çözülmüş oldu. Bu verimlilik artışı sayesinde, 2020 yılında Pegasus ve Türk Hava Yolları’nın sunacağı kapasite artışlarının birim gelirler üzerinde yaratabileceği baskı önemli ölçüde hafifletilecektir. Artan yan gelirlerin yanında, yakıt tasarruflu uçakların toplam üretilen kapasite içerisindeki payının artmasıyla marj daralmasının önüne geçilebilir. Türk Hava Yolları’nın yakın zamanda AnadoluJet markası altında Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yurt dışı uçuşlara başlayarak oluşturacağı artan rekabete karşı, Pegasus’un üstün maliyet yönetimi sayesinde etkilenmesini beklemiyoruz.

ÜCRETSİZ CANLI BORSA EKRANI İÇİN HEMEN TIKLAYIN!

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Ciro artışı ile marj iyileşmesinin devam etmesini öngördüğümüz 4Ç19 sonuçlarının yakın vadeli katalizör etkisi yapabileceğini düşünüyoruz. Daha uzun vadede ise, 2019’da yakalanan başarılı operasyonel sonuçların, 2020 yılında da hız kesmeden sürdürüleceği yönünde güvenin sağlanması ile hissenin yukarı trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Şirket’in geçtiğimiz günlerde açıkladığı 2020 beklentilerine göre, FAVÖK marjının %32.0-32.5 seviyesinde olması hedefleniyor. Bu, piyasa ortalama beklentisi olan yıllık bazda gerilemenin aksine, bizim 2019 için beklentimize göre yatay bir seyir izleneceğini göstermektedir.

Değerleme:

Hisse 2020T 3.9 FD/FAVÖK ile benzer grup ortalaması olan 5.9’a göre iskontolu işlem görmektedir. Dolayısı ile, hissenin hızlı yükselişine rağmen cazibesini koruduğunu düşünüyoruz.

ÜCRETSİZ AL/SAT VE DİP/ZİRVE ANALİZLERİ İÇİN TIKLAYIN!

SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN
Google Play'den ücretsiz indirin