Meksa Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (11-15 Eylül 2023)

Haftalık Piyasa Yorumu

Borsa İstanbul’da yükseliş hareketi devam ediyor. Geri çekilmeler alım fırsatı olarak görülürken halka arz yoğunluğunun da katkısıyla yeni katılımlar sürüyor. Merkezi Kayıt Kurumu (MKK) verilerine göre; 31 Aralıkta 3 milyon 794 bin 409 olan yatırımcısı sayısı 31 Ağustos itibariyle 2 milyon 462 bin 6 kişi artarak 6 milyon 257 bin 415 kişi oldu. Yatırımcı ilgisi hareket nerede ise oraya yöneliyor. Geçmiş yıllarda bir ara tekstil öne çıkmıştı. Sonra enerji furyası, sonra inşaat akımı başladı. Para piyasaları tarafında döviz ve kripto para çok revaşta idi. Şimdilerde ise hisse senedi ilgi alanı olmaya devam ediyor. Para akışkandır, “su akar yolunu bulur” hesabı fırsatı nerede görürse oraya akar. Bu da olağan bir durum. Malum yüksek enflasyon var ve daha devam edecek gibi görünüyor. Geçen hafta açıklanan “orta vadeli programda” enflasyon tahmini %65 olarak konuldu. TCMB’nin geçtiğimiz günlerdeki %58 tahminini de aşan bir durum söz konusu. Bu enflasyonu yenecek getiri arayışı daha da yoğunlaşacak demek. Mevcut durumda halen bu fırsat borsada görülüyor ki oraya ilgi devam ediyor. TCMB’nin agresif bir hamle ile faizi 25’e çekmesi sonrası tahvil bono ve mevduat faizlerinde bir artış görüldü. Bu arada “kur korumalı mevduatı (KKM) sonlandırma hazırlıkları başladı. Bu en üst perdeden dillendiriliyor. TL’ye cazibe kazandırmadan KKM’nin tasfiyesi biraz zor. TL’ye cazibe kazandırmanın yolu da fiyatını artırmak yani faizi artırmaktan geçiyor. Ayrıca gerek ekonomi yönetimi gerekse orta vadeli programda parasal sıkılaşmanın devam edeceği vurguları tekrarlanan bir durum. Faiz risksiz yatırım aracı olarak bu aşamada hisse senetlerine alternatif olarak görülmese de önümüzdeki dönem için aynı şeyleri söylemek zor. Bu günün sorusu değil belki ama bir süre sonra borsadaki potansiyel getiriyle risksiz getiri yani faiz arasındaki hesaplamaların veya kıyaslamaların yapılması muhtemeldir. Bununla birlikte KKM’den çıkacak para nereye yönelecek sorusuna karşılık döviz, mevduat, borsa, konut seçenekleri tartışılmaya devam ediliyor. Diğer yatırım araçlarına bakıldığında, ilk akla gelen dövizde yatay bir seyir var. Altının dış piyasalardaki ons fiyatında düşüş eğilimi devam ediyor. Konut fiyatlarında ise artış hızında yavaşlama görülüyor. Bir malın fiyatını arz ve talep belirler. Talep bu dönem hisse senetlerinde yoğunlaşmış durumda. Ama BIST100 Endeksi’ne mayıs sonu itibariye bakıldığında %70’i aşan bir prim söz konusu. Hisse bazında çok daha yüksek primler var. Yani BIST100 Endeksi’nde çıkış trendi ve ralli sürmekle birlikte oradaki fırsatlar önemli ölçüde veya belli ölçüde kullanılmış görülüyor. Bundan sonrası için daha seçici olunması gereken bir süreç başladı. Ay sonuna doğru dokuz aylık bilanço beklentileri tekrar gündeme gelecek.

Seçim sonrası yeni ekonomi yönetimiyle birlikte Türkiye piyasalarına yabancı bakışı olumlu yönde değişmeye başlamış, yabancı yatırımcılar hisse senetlerinde 2 milyar dolarlık bir alım yapmışlardı. Ancak ağustos ayı içerisinde art arda üç haftalık periyotta yaklaşık 500 milyon dolarlık satış yaptılar. TCMB verilerine göre 01.09.2023 haftasında ise yabancı yatırımcılar; Hisse senetlerinde 253.9 milyon dolar, tahvil bonoda 375 milyon dolar alım gerçekleştirdiler. Son üç haftadır yaptıkları satıştan sonra yabancıların tekrar alıma geçmeleri önemli. Fakat Borsa İstanbul’da ağustos ayında %32 seviyesini gören yabancı payı cuma günü itibariyle %31’e geriledi. Bu yerli yatırımcıların alım ağırlığının daha yüksek olmasından da kaynaklanmış olabilir. Ayrıca tahvil bonodaki alımlar haftalık bazda son 2.5 yılın en büyük alımı olması sebebiyle kayda değer.

Dış piyasalarda merkez bankaları kaynaklı gelişmeler çok yakından takip ediliyor. Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısı var. Beklentiler çok net olmamakla birlikte faiz artışının “pas” geçilmesinin yüksek olduğu yönünde. Gelecek hafta da ABD (Fed) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın toplantıları olacak. Petrol fiyatlarında görülen yükseliş ve enflasyon endişelerinin tekrar artmasıyla faizlerin yüksek kalmaya devam edebileceği tahminleri yapılıyor. Diğer yandan zayıflayan ekonomik görünümler söz konusu. Kararsızlık bu noktada ortaya çıkıyor. Bu bakımdan Fed ve ECB yetkilileri son günlerde sözlü yönlendirmeye ağırlık veriyorlar. Almanya için resesyonun bu yıl için sürebileceği kabul gören bir durum. Euro Bölgesi’nde 2. çeyrek GSYİH % +0.1 (Beklenti:%+0.3 Önceki:%+0.3) gelince kıl payı resesyondan dönmüş oldu. ABD ekonomik verileri göreceli olarak daha olumlu. Bu durum faiz artırım beklentilerinin canlı kalmasına neden oluyor. Eylül toplantısında Fed’in faiz artırımına gitmemesi olasılığı %90’a yükselirken kasım ve sonraki aylar için tereddütler sürüyor. Çin’de artan deflasyon risklerinin yanı sıra Japonya büyümede beklentilerin altında kaldı.

Önümüzdeki hafta Avrupa Merkez Bankası toplantısı yanında ABD ve Çin enflasyon verisi (TÜFE) ile İngiltere büyümesi (GSYH) takip edilecek. Dış piyasalardaki temkinli görünüm iç piyasalara (henüz) yansımış görülmüyor. Dış borsalardan olumlu ayrışmasını sürdüren Borsa İstanbul’da iyimser görünüm sürüyor. Ancak direnç seviyelerinde görülen kâr satış denemeleri yorgunluk izlenimi veriyor.

Kaynak: Meksa Yatırım Haftalık Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!