Koç Holding Hisse Önerisi / Ziraat Yatırım – (21.09.2022)

Öneri “AL”

Kapanış Fiyatı: 48,02 TL
Hedef Hisse Fiyatı : 73,50 TL

“Koç Holding Bünyesindeki Güçlü Şirketlerle Değer Yaratmaya Devam Ediyor…”

Koç Holding ve Koç Topluluğu Türkiye’nin en büyük sanayi grubunu temsil etmektedir. Koç Holding, Fortune’un “Dünyanın En Büyük 500 Şirketi” sıralamasında yer alan tek Türk şirketidir. Koç Holding’in yurtdışı ve yabancı paraya endeksli gelirlerinin toplam gelirler içindeki payı %58 ile oldukça yüksek seviyededir. Koç Topluluğu, 150’den fazla ülkeye ihracat yapmaktadır.

Şirket’in faaliyette bulunduğu 4 ana sektör bulunmaktadır. 2021 yılı kombine gelirleri içinde %42 paya sahip enerji grubu en yüksek pay ile ilk sırada yer almaktadır. Bu grubu sırasıyla %26 pay ile otomotiv ve %14’er paylar ile dayanıklı tüketim ve finans sektörleri takip etmektedir. Holding’in portföyündeki şirketlerin bir kısmı yüksek temettü ödeyen defansif yapıdaki şirketlerden oluşurken, diğer bir kısmı da yüksek büyüme kaydetme potansiyeli taşıyan varlıklar kategorisindedir. Söz konusu dengeli portföy yapısı uzun vadeli değer yaratımına imkan sağlamaktadır.

Dünya genelinde 2022 yılının ilk çeyreğindeki zorluklar ikinci çeyrekte de devam etmiştir. Rusya’nın Ukrayna’da devam eden askeri harekatı ve Çin’in Kovid’e karşı uygulamakta olduğu “sıfır tolerans” politikası tedarik zincirinde kesintilere sebep olmuştur. Yılın ilk çeyreğinden devrolan bir diğer konu ise yükselen enflasyon olmuştur. Tedarik zincirindeki kesintilerin de etkisiyle dünya genelinde enflasyon artmaya devam etmiştir. Risklere rağmen, Koç Holding çeşitlendirilmiş portföy ve sağlam finansal yapısıyla (düşük borçluluk ve yüksek döviz bazlı gelirler) değer yaratmaya devam etmiştir. Holding’in grup şirketlerinin 2022 yılını, konjonktürün de sağlamış olduğu avantajlarla (Türkiye’nin jeopolitik konumu ile ön plana çıkması vb.) rekor karlılıklarla tamamlaması beklenmektedir.

Koç Holding’in hedef piyasa değerine ulaşmak için portföyünde yer alan şirketler ayrı ayrı değerlendirilmiş ve holdingin bu şirketlerdeki payı doğrultusunda toplam portföy değeri hesaplanmıştır. Holdinglerin genel olarak iskontolu işlem görmesine bağlı olarak, Holding’in net aktif değerine %20 holding iskontosu uyguladığımızda hedef piyasa değerini 186.393mn TL olarak bulmaktayız. Buna göre Koç Holding hisseleri, hedef piyasa değerine göre %34,7 oranında iskontolu işlem görmektedir. Bu nedenle, Koç Holding için “AL” önerisinde bulunuyor ve hedef hisse fiyatını 73,50TL olarak belirtiyoruz.

Kaynak: Ziraat Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!