İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Temmuz 2024)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Borsa endeksi haftayı %1,9 getiri ile tamamladı. Haftanın fotoğrafını çektiğimizde BİST 30 endeks ve bankacılık endeksindeki yükselişlerin endeksi desteklediğini görüyoruz. Bankacılık endeksi yine başı çekmiş. Buna karşın halka arz endeksi %2,95 ile bu haftanın kaybedenlerinden olmuş. BİST tüm endeksten BİST 100 endeksi çıkardığımızda geriye kalan diğer şirket hisselerinde de %0,54’lük kayıp gerçekleşti. Bu haftanın en çok kazananı %5,6 getiri ile iletişim sektörü oldu.

Geçen hafta beklenti altında gelen enflasyon verisi algılamaların olumlu tarafa kaymasını destekledi. Enflasyon verisinin aylık bazda %2 altında kalması yabancı raporlarda enflasyona yönelik yıl sonu beklentilerin aşağı yöne revize edilmesini sağladı. Bu, Merkez Bankasının yıl sonu hedefine yönelik inancın önemli bir işaretidir ki yatırım yapılabilir seviyeye daha hızlı ulaşmamızı destekleyebilecek bir etkendir. Bu veri sonrası aylık olarak %2 altında kalmaya devam etmemiz halinde daha güçlü bir yabancı ilgisi olmaya başlayabilir. Ancak bu ay maaş zamları ve elektrik zamları enflasyona puan bazlı yük olarak geri gelecek. Bunun etkisini ve yarattığı belirsizliği izleyeceğiz.

Şimdilik TL ve TL varlıklarına olan inanç devam etse de haftalık verilerde yurt dışı yerleşikler hisse satmaya devam etti. 28 Haziran haftası verilerine göre hisse senedinde 228 mn$ ve DİBS’te680 mn$ çıkış oldu. 2024 yılı toplamında hisseden 710 mn$ çıkış olurken, DİBS’e8128 mn$ giriş oldu. Buna karşın bu Perşembe açıklanan verilerde hisseye giriş olmuş olabilir. Hem endeksin gerilediği cazip seviyeler hem de yurt dışından olumlu bakış bunu desteklemiş olabilir. Buna karşın bizim istediğimiz ve beklediğimiz uzun soluklu yabancı henüz gelmiş değil. 19 Temmuz Moody’s not değerlendirmesi ve bunu takip eden diğer kuruluşların not artışı sonrası sıcak para girişlerinin artmasını bekliyoruz. Bununla birlikte aynı hafta için açıklanan rezervlerde azalma gerçekleşti. İki aydın rezerv artışı bu hafta yerine 4.712 mn$ gerilemeye bırakmış görünüyor.

Bu haftanın hiç kuşkusuz ki en önemli verisi Perşembe günü açıklanacak ABD TÜFE verisi. Bununla birlikte Cuma günü de ÜFE verilerini karşılıyor olacağız. Bu hafta Fed Başkanlarının açıklamaları yine önemli olabilir . Özellikle son gelen verilerle birlikte Fed’in faiz indirim patikasına bakışa yönelik önemli ip uçları edinebiliriz. Çarşamba günü içeride sanayi üretim ve işsizlik oranı açıklanacak. Ancak 2 ay gecikmeli veri olası nedeniyle TL ve TL varlıklarına etkisinin olmasını beklemeyiz. Cuma günü ise Mayıs ayını ifade eden cari ödemeler dengesi açıklanacak. Bu da geç gelen bir veri ancak seyri önemli. Yaz aylarına girmemizle birlikte sıcak para girişinin daha fazla ve dışarıya olan borçlanmanın daha az olmasını bekliyoruz. Bununa birlikte son günlerde doğrudan yapılabilecek yatırımların arttığına şahit oluyoruz. Doğrudan gelebilecek yatırımların finans hesabında güçlü ir rolü olması ve veriyi daha kaliteli hale getirmesi muhtemelen ancak daha sonraki rakamlarda göreceğiz. Dolayısıyla cari açıktaki iyileşmenin sürmesine yönelik beklentimiz sürüyor.

Teknik olarak, Borsa endeksinde ana yön yukarı olmaya devam ediyor. Teknik göstergelerde eğilim yukarı yöne döndü ve yükseliş sinyali veriyor. Buna karşın Cuma günü kapanışın bir önceki günün altında gerçekleşmesi 10800 yakınlarından gelebilecek kar realizasyon beklentilerini güçlendirmiş olabilir. 10800 üzerindeki seyirlerin korunmakta başarılı olamaması halinde 10600 seviyesine doğru kar realizasoynu izlenebilir. Buna karşın 10800 üzerindeki seyirlerin sürmesi halinde yeni rekorların gelmesi muhtemel görünüyor.

Takibimizdeki hisseler tamamen teknik analize göre belirlenmektedir. İşlem hacmi ve likiditesi yüksek 100 Endeks hisselerinden olmasına öncelik verilmektedir. Pozisyona giriş fiyatları Cuma günü kapanış seansında oluşan fiyatlardan yapılmaktadır. Hedefine ulaşmayan pozisyonlar stop loss seviyesinin altına inmediyse, bir sonraki Cuma günü kapanış fiyatından kapatılmaktadır. Belirlenen stop loss seviyeleri referans stop noktasıdır. Bu stop loss seviyesinin altında bir kapanış olması halinde referans değer gün sonu kapanış olarak alınacaktır.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!