İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (23-27 Ocak 2023)

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçen hafta bankacılık endeksi öncülüğünde endeksteki toparlanmanın hızlandığını gördük. Tüm BİST30 sektör endekslerinde alımlar oldukça güçlü gerçekleşti. Başka bir deyişle geçen hafta en çok satılan sektör hisselerinde bu hafta kayıplar hızla telafi edilmiş görünüyor. 30 sektör endeksleri içinde %15.1 ile iletişim, %14,3 ile madencilik ve %13,3 ile ulaştırma endeksleri en çok yükselen sektör endeksleri arasında oldu. Bankacılık endeksi ise %12,9 yükseldi. Perşembe günü gerçekleştirilen TCMB PPK toplantısından sonra gelen ZK’lara yönelik makro ihtiyati tedbir bankacılık endeksinin yükselmesine katkı sağlamış görünüyor. Bunlara ek olarak Borsanın 4600 seviyesine doğru gerilemesi sanki alım fırsatı olarak kullanılmış diyebiliriz. Sert satış sonrası geçen hafta BİST100 dışı endekslere ve BİST100’den BİST30’u çıkardığımızda geride kalan şirket hisselerinde neredeyse eşit girişler olmuş. Bir nevi düzeltme hareketinde gerçekleşen kar realizasyonları sonrası tekrar girişler olmuş görünüyor.

Endekste yükselme isteği devam ediyor. Her ne kadar mevduat faizlerinde yukarı yönlü bir eğilim olsa da henüz borsanın getiri potansiyelini tam olarak karşılamıyor. Türk yatırımcısının en önemli iki yatırım aracı olan mevduat faizi ve altın, 2023 yılında daha güçlü. Dolayısıyla 2023 yılında 2022 yılında olduğu gibi sadece borsa güçlü yatırım aracı değil. Bu nedenle 2022 yılında olduğu gibi tek istikamet Borsa olamayabilir. Bu açıdan bakıldığında seçici olarak borsa yatırımı yapmak en doğru strateji olacaktır.

Endeks şimdilik kritik seviye olan 5320’nin üzerine yerleşmiş gibi görünüyor. Bu seviye üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü gitme isteği güçlenebilir. Buna karşın teknik eğilim eskisi gibi güçlü görünmüyor. Bu nedenle 5700 olan bir önceki zirve seviyesinden yeni pozisyon almak riskli olabilir. Yeni bir pozisyonlanmaya girmek için 5700 seviyesi üzerinde birkaç gün gün sonu kapanışı görmek faydalı olabilir. Tepe noktalarında dikkatli olmak gerekebilir. Buna karşın bilanço beklentileri ve gerçekleşmeleri ile Borsa endeksi 5700 seviyesini hızla geçmek ve bu seviye üzerine yerleşmek isteyebilir. Genel gidişatı analiz ederek hareket etmek daha iyi olabilir.

4. Çeyrek bilanço dönemi yaklaşıyor. 25 Ocak’ta Arçelik’in bilançosunun açıklanmasını bekliyoruz. Şimdilik en yakın tarik bu. Şirketler bilanço açıklama tarihlerini yayımlamaya devam ediyorlar. Bu çeyrek kar değişimlerini anlamamız ve 2023 yılına ilişkin beklentileri görmemiz adına önemli olacak.

Veri Ajandası yoğun!

Pazartesi yurt dışında açıklanacak majör bir veri bulunmuyor. Yurt içinde Hazine ihaleleri ve yurt dışında ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları ön planda olacak. Salı günü Hazine ihaleleri, kapasite kullanım oranı ve yurt dışında PMI rakamları takip edilecek. Alacağımız PMI rakamları Ocak ayının ilk okuma verisi olacağından önemli olabilir. Çarşamba petrol stokları ve Almanya’da IFO beklenti anketleri, Perşembe günü ise ABD ekonomisine yönelik büyüme verisi takip edilecek. Cuma, ABD’de kişisel harcama ve gelir verileri piyanın odağında olacak.

Teknik olarak döndük!

Borsa endeksi teknik olarak güçlü bir hareket yaptı ve test ettiği 4600 seviyelerini dip yaparak buralardan hızla toparlandı. İzlediğimiz 5320 direnci üzerinde de tutunmayı başaran Borsa endeksinde teknik eğilimde hafif bir yataylaşma var. Göstergeler güçlü ancak eğilim eskisi gibi yükselen bir trendle devam etmiyor. Dolayısıyla 5700 olan tepe seviyelerinde dikkatli olmak gerekebilir. 5600 – 5700 bölgesinde stratejik olarak yeni bir pozisyon almak riskli olabilir. Buna karşın 5700 seviyesi üzerinde 2 – 3 günlük kapanış gerçekleştirilmesi halinde yukarı yönlü hareket sürecektir. Bir düzeltme olması halinde 5100 – 5700 arasında yatay eğilimin hakim olması beklenebilir. 5100 aşağı yönde kırılmadıkça ana güç korunacaktır.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım Haftalık Borsa Bülteni

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!