Garanti BBVA Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (28.10.2020)

1,230mn TL serbest karşılığa rağmen beklentilerin hafif üzerinde sonuçlar

Tavsiye AL
Hedef fiyat (TL) 10.90
Artış potansiyeli (%) 58%
Önceki Tavsiye AL
Önceki hedef fiyat (TL) 10.90

Garanti BBVA 3Ç20 solo finansal sonuçlarında beklentilerin hafif üzerinde 1,896 milyon TL net kar açıkladı. (Çeyreksel bazda %19 artış). Açıklanan net kar rakamı bizim 1,838 milyon TL olan tahminimizin ve 1,828 milyon TL olan piyasa beklentisinin %3 ve %4 üzerinde gerçekleşmiş oldu. Bankanın 9 aylık karı 5,127 milyon TL olup geçen yıla göre %4 artarak %11,7 oranında ortalama özkaynak karlılığına işaret etmektedir.

Beklentilerden yüksek gelen çekirdek bankacılık gelirleri ile ticari kar ve beklentileri aşan diğer karşılıklar sebebiyle bankanın net karı beklentimizin hafif üzerinde gerçekleşmiştir. Banka 1,230 milyon TL tutarında yüksek bir seviyede serbest karşılık ayırmıştır ve toplam serbest karşılık tutarı 4,33 milyar TL seviyesine yükselmiştir.

TL kredi büyümesinde yavaslama, kredi-mevduat makasında sınırlı daralma, ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma, sektör üstü YP mevduat artışı, sabit seyreden TGA rasyosu, kredi riski maliyetinde hafif iyileşme çeyreğin ana unsurları olarak öne çıkmaktadır.

3Ç20 finansal sonuçlarının açıklanmasının ardından hisse üzerinde önemli bir etki beklemiyoruz. Hisse için 20% sermaye maliyeti ve 5% uzun vadeli büyüme oranlarını kullanarak hesapladığımız ve 10,90 TL olan hedef fiyatımızın %58 artış potansiyeli bulunmaktadır. Hisse için “AL” olan tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2020T 4,0x F/K (Benzerlerine göre %8 primli) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %12,7 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Net faiz marjında sınırlı daralma. Swap maliyetleri ve Tüfe endeksli tahvil gelirlerine göre düzeltilmiş çekirdek net faiz marjı çeyreksel bazda sınırlı 25 baz puan zayıflayarak %4,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Tüfe endeksli tahvil gelirlerindeki artış (+%40) marjları olumlu etkilemiş, kredi mevduat makası çeyreksel bazda 38 baz puan zayıflamıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde toparlanma. Ücret ve komisyon gelirleri çeyreksel bazda %18, yıllık bazda ise %0,1 artmıştır. Banka yönetimi yıllık bazda yüksek tek haneli daralma beklemektedir.

TL kredi büyümesinde yavaşlama. Bankanın TL kredileri çeyreksel bazda %3 büyüyerek yabancı bankaların %7 çeyreksel büyüme performansının altında seyretmiştir. YP krediler (dolar bazinda) çeyreksel %4 azalmıştır.

TGA rasyosunda sabit seyir. TGA rasyosu çeyreksel bazda %6,0 seviyesinde sabit seyretmiştir. (Bütçe: <%6,5). Bu çeyrekte aktiften silme ve satış gercekleşmemiştir.

Kaynak: Şeker Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN