Ford Otosan Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (02.05.2013)

Ford Otosan Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Ford Otomotiv’in kâr rakamı yılın ilk çeyreği için geçen yılın aynı dönemine oranla %5.9 artış gösterek 176 milyon TL olarak açıklandı. Bu rakam 161 milyon TL olan beklentimizin de üzerinde bulunuyor.

Yılın ilk çeyreği için toplam satışlar geçen yılın aynı dönemine göre %6.7 artış ve bir önceki çeyreğe kıyasla %8.8 düşüş göstererek 2,570 milyon TL tutarında açıklanmıştır. Detayda incelendiğinde, yurtiçi satışlar %10.7 oranında artarken, ihraç satışlarında artış %5 olmuştur. İhracattaki ölçülü artışın yanında, toplam satışlardaki dalgalanmanın asıl kaynağı olarak yurtiçi satışlar öne çıkmaktadır. Yılın ilk çeyreğinde Ford Otomotiv’in yurtiçi toplam pazar payında %1.5 azalış
gerçekleşse de, geçen yılın aynı dönemine kıyasla satışlardaki yükseliş, geçen yıl %10.2 daralan pazardaki baz etkisi ile açıklanabilir. Düşen pazar payı ile birlikte, yurtiçi satışlarda içinde bulunduğumuz yıl için adet bazında %3.6 daralma öngörüyoruz. Bir önceki çeyrek ile kıyaslandığında ise yurtiçi satışlardaki azalış ise yine pazar payındaki düşüş ve yılın son çeyreğindeki satışlarda görülen pozitif mevsimselliğe dayandırılabilir.

Ford Otomotiv’in ihracatı göz önünde bulundurulduğunda başarılı performansın devam ettiği gözleniyor. Şirketin ihraç pazarlarından Avrupa’da hafif ticari araç segmentinde yılın ilk iki ayında Almanya, İspanya ve Fransa pazarlarında sırasıyla %15, %18 ve %10 daralmalar olmuştur. Avrupa’daki bu pozitif olmayan görünüme rağmen, Ford Otomotiv’in ana ihraç pazarlarından biri olan İngiltere’de hafif ticari araç pazarında yılın ilk iki ayında %11.9 yükseliş gerçekleşti. Buna ek olarak, yine ana ihraç pazarlarından biri olan Kuzey Amerika’da %7 yükseliş görüldü. Bu gelişmeler ışığıda ihrac satışları için nötr bir pozisyonda kalmayı uygun görüp, ihracat açısından geçmiş yılın adetlerine yakın bir satış adedi öngörüsünde bulunuyoruz.

Bununla birlikte, satışların maliyetindeki yıllık bazda %8 artış ve toplam satışlardaki %6.7 yükseliş ile brüt kâr marjı yıllık bazda %11’den %9.9’a geriledi.

Şirket’in 1Ç2013 Favök tutarında, amortisman tutarındaki %19 artışa rağmen satışların maliyetinde görülen %8 daralma sonucu yıllık bazda %5.1 azalış meydana gelmiştir. Bunun yanında, 1Ç2013’te yazılan 45 milyon TL’lik ertelenmiş vergi gideri net kâr rakamının geçmiş senenin aynı dönemine kıyasla %5.9 yükselmesine neden olmuştur.

Açıklanan mali tablolar göz önünde bulundurulduğunda, hedef fiyatımızı 24.00 TL olarak belirleyip “TUT” tavsiyemizi koruyoruz.

Şeker Yatırım Araştırma

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN