Emlak Konut GYO Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (29.09.2013)

Emlak Konut GYO Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

 Emlak Konut yılın ikinci çeyreğinde hem bizim tahminimiz 219 milyon TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 185 milyon TL’nin üzerinde 269 milyon TL net kar açıklamıştır. Bu rakam bir önceki çeyreğin net karı olan 271 milyon TL’ye göre de %0,8’lik bir azalışa tekabül etmektedir. Net kar rakamlarını yıllık bazda incelediğimizde ise 2Ç13 net kar rakamı olan 269 milyon TL’nin geçen senenin aynı döneminde gerçekleşen 63 milyon TL net kar rakamının oldukça üzerinde olduğunu görmekteyiz. Emlak Konut GYO yılın ilk 7 ayında 8.672 adet konut satışı yaparak toplamda 3,86 milyar TL satış hasılatı gerçekleştirdi. Böylelikle şirket 2013 hedefi olan 15.000 konut satışı hedefinin %58’ni ilk yedi ayda karşıladı. Aylık bazda ise 1.314 konut satışı gerçekleşerek bir önceki aya göre %59,6 yükseliş kaydetti. Aylık satış geliri ise 359 milyon TL gerçekleşerek aylık bazda % 27 arttı. Konut bazında aylık %59’luk artış büyük ölçüde Bahçekent Emlak Konutları (532 konut, 114 milyon TL) ve Körfezkent 3.Etap (208 konut, 31milyon TL) satışlarından kaynaklanmakta. Hatırlanacağı gibi Türkiye’deki konut üreticisi GYO’lar muhasebe standartları gereğince elde ettikleri ön satış gelirlerini doğrudan kar-zarar tablosuna yansıtamazken bu gelirler alınan avanslar kaleminde tutulmakta ve teslimatlar gerçekleştikçe gelir tablosuna yansıtılmaktadır. Bu paralelde önümüzdeki dönemlerde bu satışların gelir ve net kar kalemlerinde önemli bir sıçrama yaratması muhtemel görünüyor.

Sonuç olarak sağlam iş modeli, kentsel dönüşüm projesinden orta-uzun vadede en çok fayda sağlayacak şirketlerden biri olması ve %26’lık getiri potansiyeli ile uzun vadeli hikayesine inandığımız Emlak Konut GYO için “AL” önerimizi muhafaza ediyoruz.

Şeker Yatırım 2013 Ekim Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN