Deniz Yatırım Günlük Hisse Önerileri – (11.07.2024)

Piyasalarda bugün

Fed Başkanı Powell’ın 2 günlük sunum maratonunun dün itibarıyla sonuna geldik. Ancak, hemen öncesindeki heyecanlı bekleyişten piyasa fiyatlamaları açısından kayda değer herhangi bir sonuç maalesef çıkmadı. Genel ekonomik görünüme dair değerlendirmelerini ise elbette ki önemle not ediyoruz. Swap piyasalarında işlemcilerin Fed futures için fiyatlamaları, yılın son diliminde, Kasım-Aralık ayları için 2x25bp şeklinde oluşmaya devam ederken, Eylül’ü de potaya sokma çabası söz konusu. Dolar endeksini dün sabah olduğu üzere bugün de <105.00 pozisyonunda karşılıyoruz. Önemli bir değişiklik yok.

Küresel hisse senetleri hafta ortasında %1’e yakın yükselirken, ABD hariç sepet %0.59 ile trade etti. Gelişmekte olan ülke varlıkları %- 0.04 ile sınırlı gerilerken, MSCI TR endeksindeki kayıp %1 oldu ve ikinci günde de negatif kapanışa işaret etti. Keza BIST 100 endeksi de %-0.49 düzeyinde performans sergilerken, dalgalı bir seansı geride bıraktı. 117 puanlık bant arasında işlem gören endeksin 30 günlük ortalama volatilitesi ise sınırlı yükseliş ile %22.24’e gelmiş durumda. Ana endekste 36 hisse yükselirken, 63’ü geriledi. XBANK’ın yüksek oynaklığı seansın son diliminde hız kesmekle birlikte, endeksin de nispeten dengeli bir kapanış yapmasına imkan tanıdı. XBANK, %-1.19 ile günü sonlandırırken, dün bahsettiğimiz “bilanço beklentilerine yönelik fiyatlama eğilimi ve banka hisselerinin kendi içerisinde ayrışabileceği” beklentisinin fiyatlamalara bir süre daha yön vermesini beklemek yanlış olmayacaktır. Düşük işlem hacmini önemli bir sorun olarak görmekle birlikte, satış baskısının izlendiği günlerde hacimde artış olmamasını bir noktada şans olarak değerlendirdiğimizi de belirtelim.

Bugün yerel varlıklar açısından en önemli gündem maddesi, İstanbul’da düzenlenecek olan, JPMorgan’ın önderlik edeceği konferans ve yansıyacak muhtemel mesajlar olacak. Pazartesi günü piyasaların tatil nedeniyle kapalı konumda olmasının takas işlemlerinde yarattığı satış baskısının da -kredili taraflar açısından- dün itibarıyla sonuna gelindiğini belirtelim. Ancak, yine de son çeyrek işlemleri öncesinde piyasada ek momentum artış beklentisinde olmadığımızı not düşmek isteriz. Dışarıda ise TSİ 15.30’da ABD enflasyon verileri açıklanacak. Beklentiler, Haziran’da çekirdek enflasyonun %3,4 artış göstermesi ve ivme kaybının sürmesi yönünde. Şayet negatif bir sapma gerçekleşmez ise, günün ikinci yarısında global cephenin ABD destekli iyimser pozisyonunu korumasını bekleriz.

Seçilmiş İndikatörler Puanlama Sistemimize göre bugün
öne çıkan ilk 5 hisse senedi

AKFGY, AKSA, ASELS, EREGL ve ISGYO

Kaynak: Deniz Yatırım Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!