Çemtaş Hisse Önerisi / İnfo Yatırım – (23.11.2022)

Hisse Öneri: AL

Hedef Fiyat (TL) 90.27
Hedef Getiri %87
Hisse Fiyatı (TL) 48.16

Çemtaş demir çelik sektörü içinde hurdaya dayalı elektrik ark ocaklı tesisler arasında en düşük kapasiteye sahip olmasına rağmen, hem sıvı çelik üreten ve hem de başta otomotiv sanayileri ve makine imalat için çok çeşitli ve vasıflı hadde ürünü sağlayan ender kuruluşlardan biridir. Başta otomotiv, makina imalat ve zirai alet sanayilerinin tüm ihtiyaçlarını hedef alan Çemtaş, 300’e yakın değişik çeşitlerde çelik üretmekte ve yaklaşık 1.000 değişik ebatta şekillendirme yapabilmektedir. Çemtaş ark ocağı teknolojisi kullanarak hurda demiri eritip çeşitli metalurjik işlemden geçirdikten sonra yüksek nitelikli çelik ürünleri üretmektedir. Üretim çelikhane ve haddehane olarak birbirini tamamlayan ve iki ayrı üniteden oluşmakta olup, çelikhane’nin yıllık üretim kapasitesi 193 bin ton/yıl, haddehane yıllık üretim kapasitesi 207 bin ton/yıl’dır. Şirketin uzmanlaştığı ürünlerden olan ve otomotivde kullanılan denge çubuğu yıllık üretim kapasitesi ise 4,500 ton/yıl’dır.

Çelikhane’de hazırlanmış kütükler müşterinin istediği boyutlarda haddelenir. Nitelikli çelik üretiminde, üretilen kütüklerin modern teknolojiyi yakalamış ve verimli bir haddehanede haddelenmesi gerekmektedir. Sıcak haddelenmiş, kumlama ve doğrultma işlemleri tamamlanmış, tahribatsız muayene ünitesinde iç ve yüzey hata kontrolleri yapılmış malzemeler daha sonra kabuk soyma ve doğrultma – parlatma işlemleri için hazır hale getirilir. Çemtaş en son teknolojiyi kullanarak imal ettiği, kabuk soyma ve doğrultma makinelerine sahiptir.

Net satışlarda yüksek oranlı büyüme. 2019/9 dönemi sonunda şirketin hadde ve kütük satış hacminin %13 büyüyerek 114 bin tona çıkmıştır. Ortalama ürün satış fiyatlarında görülen USD bazında %15 yıllık artış ve denge çubuğu satış hacmindeki yıllık %25’lik büyüme net satışların yıllık TL bazında %150 artmasını sağlamıştır. Tahminlerimize göre şirketin 2022T sonunda toplam ürün satış hacmi %5 düşüşle 147 bin ton düzeyinde olacaktır. Bu düşüşün ana nedeni 2021/Ç’de kaydedilen ve ihracattan kaynaklanan yüksek satış hacminin baz etkisi oluşturmasıdır. 2022T sonunda ortalama ürün satış fiyatının bir önceki yıla göre %27 artarak 1,380 USD/ton düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Denge çubuğu satışlarında görülen yüksek büyümenin de etkisiyle 2022T toplam net satışların yıllık %120 artışla 3.3 milyar TL düzeyinde olacağını tahmin ediyoruz. 22T-27T döneminde toplam net satışların %20 YBBO ile büyümesini ön görüyoruz.

Karlılıkta etkileyici artış. Şirketin ortalama ürün satış fiyatı 2015-2022T döneminde %10 YBBO ile büyürken, ortalama VAFÖK’ünün 70 USD/ton’dan 2022 sonunda 400 USD/tona eriştiğini görmekteyiz. Aynı dönemde VAFÖK marjı ise %11’den %30 düzeyine tırmanmıştır. Bu etkileyici performansın nedeni şirketin yoğun ARGE çalışması ve yeni teknolojiye yapılan yatırımlar ile katma değeri yüksek ürün gamına başarıyla geçmesi rol oynamıştır. Tahminlerimize göre şirketin 2027T sonunda 500 USD/ton VAFÖK yakalamasını bekliyoruz. Bu 22T27T döneminde ortalama %27 VAFÖK marjı ima etmektedir.

Çemtaş hissesini 89.84 TL hedef fiyat (%88 hedef getiri) ve AL tavsiyesi ile hisse önerilerimize ekliyoruz. İNA yöntemiyle hesapladığımız şirket hedef şirket değeri 7.5 milyar TL’dir. Bu rakam 23T 3.7x FD/VAFÖK çarpanını ima etmektedir. Şirketin yüksek karlılığı, satış büyümesi ve düşük finansal borcunun hedef değerlememizi desteklediğini düşünüyoruz.

Kaynak: İnfo Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!