Çemtaş Hisse Önerisi / İnfo Yatırım – (23.01.2023)

Öneri: AL

Kapanış Fiyatı: 57,50 TL
Hedef Fiyat: 90,30 TL

CEMTS için 90.30 TL hedef fiyat ile AL tavsiyemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Çemtaş demir çelik sektörü içinde hurdaya dayalı elektrik ark ocaklı tesisler arasında en düşük kapasiteye sahip olmasına rağmen, hem sıvı çelik üreten ve hem de başta otomotiv sanayileri ve makine imalat için çok çeşitli ve vasıflı hadde ürünü sağlayan ender kuruluşlardan biridir. Başta otomotiv, makina imalat ve zirai alet sanayilerinin tüm ihtiyaçlarını hedef alan Çemtaş, 300’e yakın değişik çeşitlerde çelik üretmekte ve yaklaşık 1.000 değişik ebatta şekillendirme yapabilmektedir. Çemtaş ark ocağı teknolojisi kullanarak hurda demiri eritip çeşitli metalurjik işlemden geçirdikten sonra yüksek nitelikli çelik ürünleri üretmektedir. Üretim çelikhane ve haddehane olarak birbirini tamamlayan ve iki ayrı üniteden oluşmakta olup, çelikhane’nin yıllık üretim kapasitesi 193 bin ton/yıl, haddehane yıllık üretim kapasitesi 207 bin ton/yıl’dır. Şirketin uzmanlaştığı ürünlerden olan ve otomotivde kullanılan denge çubuğu yıllık üretim kapasitesi ise 4,500 ton/yıl’dır.

Net satışlarda yüksek oranlı büyüme. 2019/9 dönemi sonunda şirketin hadde ve kütük satış hacminin %13 büyüyerek 114 bin tona çıkmıştır. Ortalama ürün satış fiyatlarında görülen USD bazında %15 yıllık artış ve dengeçubuğu satış hacmindeki yıllık %25’lik büyüme net satışların yıllık TL bazında %150 artmasını sağlamıştır. Tahminlerimize göre şirketin 2022T sonunda toplam ürün satış hacmi %5 düşüşle 147 bin ton düzeyinde olacaktır. 2022T sonunda ortalama ürün satış fiyatının bir önceki yıla göre %27 artarak 1,380 USD/ton düzeyinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Denge çubuğu satışlarında görülen yüksek büyümenin de etkisiyle 2022T toplam net satışların yıllık %120 artışla 3.3 milyar TL düzeyinde olacağını tahmin ediyoruz. 22T-27T döneminde toplam net satışların %20 YBBO ile büyümesini ön görüyoruz.

Karlılıkta etkileyici artış. Şirketin yoğun ARGE çalışması ve yeni teknolojiye yapılan yatırımlar ile katma değeri yüksek ürün gamına başarıyla geçmesiyle ortalama FAVÖK’ünün 70 USD/ton’dan 2022 sonunda 400 USD/tona , FAVÖK marjının ise %11’den %30 düzeyine eriştiğini görmekteyiz.

Riskler. i) araç üretimlerinde çip krizi ve durgunluğun devam etmesi ii) beklenenden hızlı artabilecek enerji ve hammadde maliyetleri mevcut riskler kapsamındadır.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: İnfo Yatırım Strateji Raporu

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!