Bizim Toptan Hisse Önerisi / Ak Yatırım – (16.03.2023)

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY43,50
Son kapanış, TL/hisse TRY30,70
Yukarı potansiyel %42

• Hızla büyüyen franchise ağı ile değer yaratırken, perakende ticarete getirilebilecek potansiyel bir sınırlamanın kazananı olabilir: Mağaza sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük toptan marketi Bizim Toptan, hızla büyüyen franchise ağı Seç Market ile (2022 sonu +2400 mağaza) ve ağırlığı artan bireysel müşteri kategorisiyle yatırım temasını güçlendirdi. Değişen iş modeli sonrasında büyümenin güçlenmesi, karlılığın iyileşmesi ve bunun da uzunca bir süredir korunması iş modeline ilişkin soru işaretlerini ortadan kaldırdı. Ayrıca ulusal zincirlere getirilebilecek potansiyel kısıtlamaların (olasılığını düşük görmekle birlikte) kazananı olarak öne çıkabilir. Şirket’in hızla büyüyen franchise ağının desteğiyle hızlanan büyümesi, sürdürülebilir karlılığı, güçlü bilanço yapısı, yüksek net nakit pozisyonu (piyasa değerinin %35’i) ve kur riskinin olmaması ile güçlü bir yatırım teması sunuyor.

• Yapılanma sonrası büyüme hız kazanırken, karlılık rekor seviyeye ulaştı: Bizim Toptan, iş modelini yapılandırarak, stratejik olarak, geleneksel pazarda yüksek büyüme potansiyeli olan franchise ağının genişlemesine ve daha karlı olan müşteri segmentlerine odaklandı. Bu sayede son yıllarda büyüme hız kazanırken karlılıkta önemli iyileşmeler yaşandı. Son 5 yılda franchise operasyonları hariç ciro %32 YBBO gösterirken, franchise operasyonları aynı dönemde %74 YBBO göstererek konsolide satışlar içerisinde payını %6’dan %20’ye çıkardı. Franchise operasyonlarının büyümesi konsolide ciro büyümesini bu dönemde yıllık 500 baz puan yukarı çekti. Toptancı kategorisi yerine daha karlı HoReCa ve bireysel müşteri kategorilerinin hızla büyümesi sayesinde son 5 yılda operasyonel kar marjları da yükselen trend göstererek 2022 yılında tarihi yüksek seviye ulaştı. Önümüzdeki yıllarda Seç mağaza sayısının artması ile büyümenin güçlü kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Operasyonel karlılıkta ise yüksek baz etkisi ve gerileyen enflasyon nedeniyle bir miktar normalleşme beklemekle birlikte büyük ölçüde mevcut seviyelerini koruyacağını öngörüyoruz.

• İyileşen operasyonel karlılığa rağmen zayıf nakit akışı görünümü: Artan karlılığa rağmen, franchise operasyonlarının güçlü büyümesiyle artan yatırım ihtiyacı ve pandeminin etkisiyle artan tedarik sıkıntıları güçlü karlılığın nakit akışına dönüşümünü sınırladı. 2023 yılında zayıf baz etkisi ile işletme sermayesi ihtiyacında bir toparlanma beklemekle birlikte zayıf görünümün devamını öngörüyoruz.

• Tavsiyemizi Endeks Üzerinde Getiri olarak güncelliyoruz: 2022 ortasından beri endeksin gerisinde kalan hissenin güncel hedef değerimiz 43,5TL’ye olan getiri potansiyelinin %42’ye yükselmesi sonrası tavsiyemizi Endeks Üzerinde Getiri’ye yükseltiyoruz (önceki: Nötr). Ancak hissenin 10,5 2023T F/K ile sektörde en yüksek çarpanla işlem gören perakende hissesi olduğunu hatırlatırız.

• Riskler: Ana hissedarı Yıldız Holding ile ilişkili taraf işlemleri yatırımcılar tarafından en önemli risk faktörü olarak görülüyor.

Kaynak: Ak Yatırım

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!