Arçelik Hisse Önerisi / Şeker Yatırım – (30.08.2013)

Arçelik Hisse Önerisi – Şeker Yatırım

Arçelik yılın ikinci çeyreğinde hem beklentimiz olan 156 milyon TL’nin, hem de piyasa beklentisi olan 168 milyon TL’nin altında 151 milyon TL net kar açıklamıştır. Bu rakam bir önceki çeyreğin net karı olan 129 milyon TL’ye göre %17’lik artışa ancak geçmiş senenin aynı dönem net kar rakamı olan 168 milyon TL’ye göre ise %9,8’lik düşüşe denk gelmektedir. Satış gelirlerine bakıldığında ise, şirket 2. çeyrekte 2.665 milyon TL gelir açıklarken, bir önceki çeyrekte elde etmiş olduğu 2.430 milyon TL’lik gelirine göre %9,7’lik artışa ancak geçtiğimiz sene aynı dönemde elde ettiği 2.779 milyon TL’lik gelirine göre ise %4,1’lik bir düşüşe işaret etmektedir. Şirketin 6 aylık net satış gelirleri yıllık bazda % 1,7 azalarak 5.096 milyon TL seviyesinde gerçekleşmiştir. Satış gelirlerinde yıllık bazda azalmaya rağmen geçen sene 2. çeyrekte %28.8 seviyesinde olan brüt kar marjı bu çeyrekte %30 düzeyine yükselmiştir. Şirketin 6 aylık net karı ise yıllık bazda %2,8 azalarak 281 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. Operasyonel karlılığa baktığımızda ise esas faaliyat karı ikinci çeyrekte 187 milyon TL gerçekleşerek geçen senenin aynı dönemine göre %16 azalmıştır. Esas faaliyet karındaki %16’lık azalış brüt karın sabit kalmasına ve operasyonel giderlerdeki yıllık bazda %6 artıştan kaynaklıdır. FAVÖK tarafına bakıldığında ise, şirket 2. çeyrekte 260 milyon TL FAVÖK elde ederken bu rakam, geçtiğimiz senenin aynı döneminde elde etmiş olduğu 287 milyon TL’ye göre % 9,3’lük ve bir önceki çeyreğe göre de %1,1’lik bir düşüşe işaret etmektedir. Böylece şirketin FAVÖK marjı 2. çeyrekte geçen senenin aynı dönemine ve bir önceki çeyreğe göre düşüş göstererek %9,8 olmuştur.

Şirketin açıklamış olduğu 2. çeyrek finansal sonuçları sonrasında hisse için hedef fiyatını 14,40 TL hesaplıyor ve hisse için “AL” önerisi veriyoruz.

Şeker Yatırım 2013 Eylül Aylık Bülteni

Önemli Uyarı: HisseOnerileri.Com, özel izni olmadan hiç bir kurumun araştırma raporunu kendi sunucularında barındırmamaktadır. Sadece kurumların ilgili sayfasına yönlendirmektedir. Dolayısıyla çalışmayan linklerden ve yönlendirilen sayfalardaki içerikten ilgili kurum sorumludur.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN