ALB Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (10-14 Haziran 2024)

Çin’den İthal Edilen Otomobillere Yüzde 40 Vergi Uygulanacak

Borsa İstanbul Cuma günü yüzde 0,42 oranında yükseliş ile 10322 seviyesinden başladı. Gün içerisinde 9 ve 22 günlük üssel hareketli ortalamalar ve 10400 seviyeleri altında baskılanan endeks, günü 1,37 düşüşle 10138 seviyesinden tamamladı. Yeni günde endekste negatif ivmenin devam etmesi durumunda 10040, 9850 ve 9625 seviyesine doğru geri çekilme gözlenebilir. Aksi takdirde endekste pozitif ivmelenme gerçekleştirmesi durumunda ise tekrar 10150, 10250 ve 10400 seviyelerine doğru yükseliş gerçekleşebilir.

Günün en çok değer kaybeden sektörleri Aracı Kurumlar, Sigorta ve Banka olurken; tek değer kazanan sektör ise Menkul Kıymet Yatırım Ort. oldu. Borsa İstanbul genelinde Cuma günü ilk 5 kurum bazında 862 milyon TL para çıkışı gerçekleşirken; bu çıkışta en yüksek pay THYAO, ISCTR ve TUPRS hisselerinde yaşandı. Borsa İstanbul genelinde yaşanan para çıkışına rağmen para girişi ile pozitif yönde destekleyen hisseler ise FROTO, ASELS ve TCELL oldu.

Mayıs ayında yabancı yatırımcılar 938 milyon dolarlık hisse senedi satışı gerçekleştirdi. Bu para çıkışı nette en çok THYAO, TUPRS ve YKBNK hisselerinde gerçekleşti. Genel olarak yaşanan para çıkışına rağmen nette para girişi ile pozitif ayrışma gösteren şirketler ise ALARK, BIMAS ve SAHOL oldu.

Cumartesi günü Resmi Gazetede yayımlanan karara göre Çin’den ithal edilen tüm yakıt tiplerindeki binek araçlara yüzde 40’lık vergi uygulanacak.

Haftalık Model Portföy

Kaynak: ALB Yatırım Haftalık Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!