Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi – (7.04.2021)

Piyasalarda temkinli yaklaşım gözlemleniyor

Model Portföy Hisse Önerileri

– Yurtdışı yatırımcı katkısı zayıf kalabilir. Önümüzdeki dönemde gelişmiş ülkelerdeki ayrışmanın sürmesi, özellikle ABD hisselerinde ekonomik toparlanma temasının satın alınması beklenebilir. Ancak gerek ABD tahvil faizlerinin artış trendi gerekse yurtiçi görünüm Türk borsa yatırımcısı açısından dalgalı bir döneme işaret ediyor. Bu durum dikkate alındığında, BIST’te güçlü bir hikaye sunan hisselerde seçici hareketler olacağını, BIST’in bir süre daha bant hareketi içerisinde kalacağını tahmin ediyoruz.

– Portföyümüze ARD Bilgisayar ve Aselsan hisselerini eklerken, portföyden İndeks Bilgisayar, Koç Holding ve Tav Havalimanları hisselerini çıkarıyoruz.

– ARD Bilgisayar’ın küçük ve hızlı büyüme gösteren ve ağırlıklı ihale usulü ile çalışan bir yazılım şirketi olarak piyasalarda yaşanan çalkantıdan göreceli az etkileneceğini düşünüyoruz. Benzer şekilde ihale usulü çalışan ve piyasa dalgalanmalarından fazla etkilenmeyen Aselsan’ı döviz ve dövize dayalı gelir yapısı mevcut koşullar altında güçlü görüyoruz.

– Diğer taraftan Indeks Bilgisayar’ı hissedeki hızlı yükseliş sonrası azalan getiri potansiyeli, Koç Holding’i yurtiçi talebe dönük riskler ve TAV Havalimanları hissesini yeni hisse kriterimize bağlı olarak (gösterge getiriye göre %15 üzerinde hisse getiri kaybı) portföyden çıkarıyoruz.

Model Portföy Getirileri

– Güncelleme sonrası model portföy performansı toparlandı. 2 Mart’ta yayımladığımız model portföyümüzden 23 Mart’ta banka hisselerini çıkardık. Portföyümüzün gösterge endekse göre getirisi ayın ilk üç haftasında -%3.1 ve bunu takip eden dönemde %3,4 oldu. 23 Mart sonrası portföye en yüksek katkıyı Ereğli, Indeks Bilgisayar ve Migros sağlarken, Koç Holding ve Tüpraş getiriyi aşağıya çeken hisseler oldular.

– Bu sonucun ardından model portföyümüzün (yayınlanmaya başlandığı 204 başından bu yana) toplam getirisi %430 oldu. Aynı dönemde BIST toplam getiri endeki ise %160 kazanç sağladı. Buna göre portföyümüzün gösterge endeksin %104 üzerinde getirisi olduğu görülüyor. BIST100 toplam getiri endeksi hisse fiyatları temettü ödemeleri için düzeltilerek hesaplanıyor.

Rapor için tıklayın.

Kaynak: Ak Yatırım Hisse Senedi Portföy Önerisi

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN