Ahlatcı Yatırım Haftalık Hisse Önerileri – (8-12 Temmuz 2024)

Borsa İstanbul’da Yükseliş Eğilimi Devam Ediyor

Borsa İstanbul’da BİST100 endeksi temmuz ayının ilk haftasını %1,91 değer kazancı ile 10.851 puan seviyesinden tamamladı. Hafta başlangıcında borsada vergi iddialarının etkisi ile satışların hızlandığı endeks, diğer günlerde toparlanma eğilimi göstererek pozitif tarafta yer almayı başardı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde Otomotiv yan sanayi şirketleri en çok değer kazanan tarafta yer alırken, sigorta şirketleri %3’ün üzerinde değer kaybederek geri çekilmesini sürdürdü. Yeni haftanın ilk işlem gününde yatay pozitif bir açılış bekliyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı haziran ayına dair nakit dengesi verilerini açıkladı. Verilere göre Hazine haziranda 430,9 milyar lira açık verdi. Nakit dengesi mayıs ayında 234,7 milyar lira fazla vermişti. Hazine nakit dengesi Ocak-Haziran döneminde de 1 trilyon lira olarak gerçekleşti. Haziran ayında nakit gelirler 554 milyar lira olurken giderler; 98 milyar lirası faiz giderleri olmak üzere 985 milyar 498 milyon lira olarak kaydedildi.

Otomotiv sektörüne ilişkin verileri aldığımız Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin rakamlarına göre otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı %12,4 azalarak 2 milyar 617 milyon dolar oldu. Ülke ihracatında yine ilk sırada yer alan endüstrinin aldığı pay ise %14,1 olarak gerçekleşti. En büyük ürün grubu olan Tedarik Endüstrisinin haziran ayı ihracatı %11 azalarak 1 milyar 50 milyon dolar olurken, Binek Otomobiller ihracatı %4 azalarak 942 milyon dolar,  Eşya Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı %3 azalışla 394 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı %14 azalışla 177 milyon dolar ve Çekiciler ihracatı da %83 azalışla 30 milyon dolar oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü ABD’den gelen tarım dışı istihdam veri seti sonrasında yeni zirvelerini test eden Wall Street haftanın son işlem gününde pozitif tarafta tamamladı. Nasdaq %0,90 primi ile endekslere öncülük ederken SP500 %0,54, Dow Jones %0,17 yükseldi.

Haftalık Model Portföy

Kaynak: Ahlatcı Yatırım Haftalık Model Portföy

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!