Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (9.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, en son mayıs ayında görülen 1454,0 seviyesine kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde kalıcı olamayan BIST100 geri çekildi ve günü %0,04 artıda 1447,5 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 1460,0’ı direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde ise 1485,0’e yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 22 günlük hareketli ortalama 1436,0 ilk destek olmak üzere 1425,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün bahsettiğimiz 8,57 desteğini test ederek yeniden toparlanma çabası içinde. Gelecek hafta açıklanacak olan TCMB faiz kararında herhangi bir değişiklik beklemeyen piyasa, kurda bir süre sakin seyrin korunmasında etkili olabilir. 8,63’ü direnç olarak takip edeceğimiz Dolar/TL’de, bu seviye üzerinde 8,70-8,75 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,57 altında 8,48’e düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Senatosu, Çin ile rekabetinde ABD’nin teknoloji ve Ar-Ge çalışmalarına önemli katkı sağlaması beklenen kapsamlı yasa tasarısını kabul etti. ABD’nin teknolojik alanda Çin’le rekabetinde üstünlük sağlayabilmesi amacıyla hazırlanan tasarı, teknolojik altyapı ve Ar-Ge yatırımlarına 190 milyar dolar ayırırken, yarı iletkenlerin üretimi içinse 54 milyar dolarlık bir bütçe öngörüyor.

 ABD Dışişleri Bakanlığı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 90 ülke için Kovid-19 salgını nedeniyle yaptığı “Seyahat Etmeyin” uyarısını bir basamak düşürerek “Seyahatinizi gözden geçirin” olarak revize etti. 23 Haziran’da başlayacak Tokyo Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak Japonya’ya yönelik 4’üncü seviye seyahat uyarısını da 3’üncü seviyeye indirmesi dikkati çekti.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD toptan stoklar ve ham petrol stokları verileri açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları yarın açıklanacak olan ABD enflasyon dataları öncesi açılışta karışık bir seyir izlemesi bekleniyor. Çin’den gelen üretici fiyatları enflasyon rakamının beklentilerin üzerinde gelmesi ile Asya piyasalarının genelinde negatif görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası hafif yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, 22 günlük hareketli ortalama 1,2180 dolaylarında işlem görmeye devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,2187’nin geçilmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin hız kazanmasını beklediğimiz paritede 1,2260 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2166 desteği altında 1,2140’a düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN