Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (5.06.2020)

Piyasalarda Dün…

 Endeks, dün güne hafif pozitif başlamasına rağmen, seans başında kar satışlarıyla karşılaştı. Ancak ardından toparlanmayı başaran BIST100 seans boyu yatay bir seyir izledi ve günü %0,39 değer kazancıyla 109,536 puanla kapattı. Trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden endekste yukarı yönlü hareketlerin devamı halinde 110,600 gün içi hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışları karşısında ise 109,000 ilk destek olmak üzere 108,000’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, 50 günlük hareketli ortalama 6,7690 direnç olmaya devam ediyor. Bu seviyenin altında kalındığı sürece aşağı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 6,6890 ilk destek olarak izlenebilir. Ardından 6,6130’e geri çekilme devam edebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 6,7690 üzerinde 6,85 sonraki direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 AMB politika faizini % 0’da, mevduat faizini de eksi % 0.5’te tuttu. Banka Pandemik Acil Satın Alma Programı’nı (PEPP) 600 milyar euro artırdı ve program en az 2021’in Haziran ayına kadar uzatıldı. Ardında açıklamalarda bulunan Bakan Lagarde yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle Euro Bölgesi’nin ekonomisinde küçülmenin ikinci çeyrekte “benzeri görülmemiş” bir düzeyde olacağını belirterek, “Ekonomide 2020’de yüzde 8,7 daralma bekliyoruz.” dedi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem 46,2mlr TL açık olarak gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğleden sonra ABD tarafında Ortalama Saatlik Kazançlar, İşsizlik oranı ve Tarım Dışı İstihdam verilerini takip edeceğiz. Saatlik kazançlarda düşüş beklenirken, Tarım Dışı İstihdam sayısında önceki döneme göre artış beklenmekte. İşsizlik oranı da %14,7’den %19,8’e çıkması bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında öğleden sonra açıklanacak olan ABD iş verileri öncesi pozitif hava hakim. Avrupa piyasaları açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından pozitif seyretmesinin yanı sıra Mart dip seviyesinden itibaren en yüksek seviyelerde işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün AMB faiz kararı sonrası yükseliş kaydetse de, Başkan Lagarde’ın açıklamaları ardından geri çekilme yaşadı. Ardından toparlanmayı başaran parite yeniden yükseliş ivmesi yakaladı ve 1,1363’ü test etti. An itibariyle bu seviyenin de üzerinde işlem gören Eur/Dolar’da daha öncede bahsetmiş olduğumuz 1,15 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1326 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN