Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (3.06.2020)

Piyasalarda Dün…

 Son günlerde görülen pozitif görünüm dün de devam etti. Seans ortalarında kar satışlarıyla karşılaşsa da sonrasında toparlanmayı başaran BIST100 endeksi, günü %0,77 değer kazancıyla 108,097 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden endekste 108,500’ü direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 109,700 bir sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası kar satışlarında ise 107,000’e geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise, dün bahsetmiş olduğumuz 50 günlük hareketli ortalama 6,7750’nin altında kalarak 6,6874’e kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tutmaya çalışan kurda zayıf görünüm devam ediyor. 6,7070 desteğinin altında yeniden kalınmasıyla geri çekilmenin devam edeceği Dolar/TL’de 6,60 bir sonraki destek olarak izlenebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 6,75 direnç olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

 TCMB’nin toplam fonlamasının vadesi uzadı. Söz konusu gelişme bankanın açık piyasa işlemleri (APİ) üzerinden piyasaya verdiği Türk Lira’sının (TL) kompozisyonunda hedefli ilave likidite imkanı ile verilen tutarın artmasıyla gerçekleşti.

 Dünya Bankası, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının uzun vadede gelişmekte olan ülkelerde kalıcı hasar bırakabileceğini ve potansiyel üretimle iş gücü verimliliğini azaltabileceğini duyurdu. Raporda, Kovid-19 salgınının küresel ekonomiye ciddi bir darbe indirdiğine işaret edildi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında Mayıs ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem 0,85% olarak gerçekleşen veride beklenti 0,95%.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, öğlen saatlerinde Almanya İşsizlik oranı değişimi ve Euro Bölgesi Nisan ayı işsizlik oranı açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında Mayıs ayı ADP Tarım Dışı İstihtdam verisi yayınlanacak. Önceki dönem 20,2mn kayıp verilen veride beklenti 9mn kayıp olması yönünde. Seans sonu ise ISM Imalat dışı PMI verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları tüm global piyasalarda görüldüğü üzere kayıplarını toparlamaya devam etmesi bekleniyor. Asya piyasalarında ise Güney Kore endeksi KOSPİ öncülüğünde yükseliş devam ediyor. Amerika vadelilerinde de pozitif hava hakim.

 EUR/USD ise, hız kesmeden yükselişini sürdürmeye devam ediyor. An itibariyle 1,1212’den işlem gören paritede 1,1277’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde 1,15 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1170 ilk destek olmak üzere 1,1138’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN