Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (29.05.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 106,290 seviyesini test etti. Ardından kar satışlarıyla karşılan BIST100 endeksi her ne kadar 104,500’e kadar geri çekilme yaşasa da toparlanmayı başardı ve günü %0,39 değer kazancıyla 105,359 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı içinde hareket etmeye devam eden endekste, 106,000’in üzerinde kalınması halinde 107,300 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 104,800 ilk destek olmak üzere 104,000’e kadar düşüş görülebilir.

 Dolar/TL ise, 6,77 üzerinde tutunmayı başardı. Ardından 6,82’yi test eden kur, an itibariyle 10 günlük hareketli ortalama 6,80’in hemen üzerinde işlem görüyor. Bu seviye üzerinde kalındığı taktirde 6,8570’e yükseliş denemeleri görülebilir. Ancak kalıcı yükseliş görülmesi için 6,8570 üzerinde kapanışlar görmekte fayda var. Olası geri çekilmelerde ise 6,7730’u destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele kapsamında, 60’a yakın ülkeye 22 milyar dolarlık destek sağlandığını ve yeni talepler almaya devam ettiklerini belirtti. Krizin gelişmekte olan ülkelerdeki finansal koşulları nasıl etkilediğine de değinen Georgieva, “Krizin başlangıcında, sadece 2 ayda, yatırımcılar gelişmekte olan piyasalardan 100 milyar dolardan fazla çekim yaptı, bu küresel finansal kriz döneminde olandan 3 kat daha fazla.” dedi.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda, seans başında birinci çeyrek GSYH büyüme verisi açıklanacak. Beklenti %5,4. Ardından Nisan ayı Bütçe Açığı verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise öğlen saatlerinde Euro Bölgesi Mayıs ayı TUFE verisi yayınlanacak. Önceki dönem 0,3% olarak gerçekleşen veride piyasa beklentisi 0,1%. Öğleden sonra ise ABD tarafında Çekirdek Kişisel Harcamalar ve seans sonlarında da Fed başkanı Powell’ın konuşmalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları dün onaylanan tartışmalı Hong Kong ulusal güvenlik yasası ile karışık bir seyir izliyor. Avrupa piyasaları ise açılışta hafif eksi başlaması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından satıcılı seyrediyor.

 EUR/USD ise, beklenen hareketi sonunda gerçekleştirmeyi başardı. Dün 200 günlük hareketli ortalama üzerinde de kapanış gerçekleştiren parite, daha önce paylaşmış olduğumuz TOBO formasyonu hedefi olan 1,1356’ya doğru yükseliş ivme kazanabilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1070’i ilk destek olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN