Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (27.01.2023)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, seans boyunca dar bir bantta dalgalandı. Son günlerde görülen geniş dalga boylarına nazaran daralan BIST100, günü %1,26 değer kaybıyla 5231,0 seviyesinden kısa vadeli hareketli ortalamalar altında tamamladı. Endekste 5210, 5100 ve 5000 destekleri ile 5320, 5440 ve 5570 dirençleri izlenebilir.

 Dolar/TL, yatay seyrine devam ediyor. 18,85 direnci üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde 19,00-19,05 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,60 ilk destek olmak üzere 18,40’a düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Dünkü TBMM’de torba kanun teklifinde serbest bölgelerde, kullanıcıların ihtiyacı olan doğal gaz altyapısını kurmak ve işletmek, kamu ve özel kuruluşlardan doğal gazı satın alarak bölge içinde dağıtım ve satışını yapmak işleticinin yetki ve sorumluluğunda olacağı kararına varıldı. İşleticinin izni olmaksızın doğal gaz ihtiyacı başka bir yerden karşılanamayacak ve bu amaçla münferiden tesis kurulamayacak. Bu hükmün uygulanmasına ilişkin bölge içi doğal gaz dağıtım ve satışı nedeniyle kullanıcılardan tahsil edilecek bedele ilişkin üst limit, Ticaret Bakanlığınca belirlenecek.

 Rusya-Ukrayna arasında yaşanan çatışma ortamı devam ederken IMF’nin Ukrayna için yeni bir destek paketi hazırlığında olduğu bildirildi. Desteğin 3-4 yıllık bir süreci kapsayacağı ifade edildi. Yeni paketin 5 – 7 milyar dolarlık kısmının ilk yılda ödenmesi bekleniyor.

 Yurtdışında ABD’de dün olduğu gibi bugün de yoğun bir takvim var. 16:30’da kişisel gelir ve harcamalar, PCE deflatörü; 18:30’da bekleyen konut satışları, Michigan güven endeksleri; 19:00’da Kansas Fed hizmet aktivite endeksi açıklanacak. Dün ABD’de yıllıklandırılmış %2,9 ile beklentileri aşan 4Ç22 GSYH büyüme verisi sonrasında bugünkü verilerin de aynı paralel de gelmesi Fed’in 1 Şubat’ta alacağı karara yönelik beklentileri değiştirmese de sonraki döneme ilişkin daha şahin beklentilere neden olabilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün de belirttiğimiz gibi, zayıf beklentilere karşın daha tatminkâr bir bilanço sezonu yaşanıyor, ancak bunun piyasalara sağladığı moral sınırlı. Yine de, dün %0,6 – %1,8 arası yükselen ABD borsalarında Tesla sonuçlarının etkili olduğunu belirtelim. Fakat, bu iyimserlik kalıcı olamadı ve ABD vadelileri bu sabah negatif bölgede. Asya’da alımlar var, ancak açılış sonrası geri çekilmeler görüyoruz. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EURUSD, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,09 seviyesinin geçilmesi halinde 1,10 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0850 ilk destek olmak üzere 1,0750’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!