Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (27.01.2021)

Piyasalarda Dün…

 ABD’de teşviklerin gecikmesi endişesi piyasaları zayıf tutmaya devam ediyor. ABD – AB arasındaki aşı anlaşmazlığı kısa vadede piyasalar üzerinde baskının devamına neden olabilir. Bugün ABD’de açıklanacak veri akışı ve bilançolar piyasaları yönlendirecektir. İçeride 1520 – 1525 bandı üzerinde tutunduğumuz sürece yükseliş için alan hala olduğu kanaatindeyiz. Endeksin, küresel borsalarla paralel olarak güç kaybı görülüyor. Olası yükselişte 1548 – 1550 bölgesi ana direnç olarak izlenebilir.

 Dolar/TL’de yeniden 200 günlük ortalamaya kadar geri çekildik. Dolar bugün gelişen ülke para birimleri karşısında zayıf seyrediyor. TL cephesinde önemli bir gelişme yok. Opsiyon volatiliteleri de yatay. Bu da opsiyon piyasasında TL aleyhine bir gelişme olmadığına işaret ediyor. Teknik olarak 200 günlük ortalama hala ana tampon görevi görmekte. 7.21 ve 7.32 aşağı yönlü kırılmadan uzun soluklu bir TL pozitif hareket teknik olarak zor görünüyor. Yükselişte ise 7.52 ana direnç olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD’de bugün veri akışında dayanıklı mal siparişleri takip edilecek. Bilanço sezonu nedeniyle yine bugün Apple, Facebook, Boeing, Tesla gibi şirketler finansalarını açıklayabilir. Küresel piyasalar açısından kısa vadede, mali paket kadar önemli olduğu görüşündeyiz. Ayrıca bugün Fed kararını ve Fed Başkanı’nın basın toplantısı izlenecek.

 Mali paket için yeni kayda değer bir gelişme yok. Biden’ın 1.9 trilyon Dolar büyüklüğündeki paket için Cumhuriyetçi kanadı ikna etmesi zaman alacağa benziyor. Bu da, paket beklentileriyle yükselen piyasalar için zayıflama gerekçesi demek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Dışarıda açıklanacak veri akışı ve Fed kararı belirleyici. Asya piyasaları yatay pozitif seyretse de ABD vadeliler zayıf. Küresel risk iştahı kuvvetli değil. İçeride de bu nedenle zayıf açılış bekliyoruz.

 EURUSD paritesinde 1.2070 ana desteği üzerinde tutunmaya devam etsek de parite yükselişte zorlanıyor. Mali paketin gecikmesi Dolar’ın değer kaybı önünde engel. Euro cephesinde ise veri akışı hala kuvvetli değil. Bugün ABD’de açıklanacak dayanıklı mal fiyatları kısa vadeli hareketler yaratabilir. Ana resmi ise mali paket belirleyecek. Yükselişte 1.2180 ve 1.2270 direnç olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN