Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.03.2020)

Piyasalarda Dün…

 Dün, güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başında 92,000’e kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunmayı başaramayan BIST100 kar satışlarıyla karşılaştı ve günü %0,25 değer kaybıyla 89,063 puanla kapattı. 10 günlük hareketli ortalama üzerinde kapatmayı başaran endekste, 89,600 ilk direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması halinde ise 92,000’ler yeniden test edilebilir. Olası satış baskısının devamı halinde ise 88,300 ilk destek olmak üzere 87,500’e doğru geri çekilme görülebilir.

 Dolar/TL ise dün 6,38’lere kadar geri çekilme yaşadı. Sonrasında toparlanmayı başaran kur an itibariyle de 10 günlük hareketli ortalama 6,4570’den işlem görüyor. Bu seviyenin geçilmesi halinde 6,47’ye doğru yükseliş görülebilecekken, sonrasında 6,50-6,51 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,4230 desteğini takip edeceğiz. Dolar/TL’deki sakin görünüm bir sonraki Fed açıklamalarına kadar devam edebilir. Ancak açıklanan ekonomik verileri de yakından takip etmekte fayda var.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, virüs salgını nedeniyle bu yıl için küresel büyüme tahminini yüzde 2,6 dan eksi yüzde 0,5 e çekti. 2020 de eksi büyüme bekleyen kuruluş 2021’de büyümenin yüzde 3,2 olarak gerçekleşeceğini açıkladı.

 Yurtiçi veri gündemine bugün öğlen saatlerinde Para Politikası Kurulu toplantı özeti yayınlanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise, seans başında Almanya Gfk Tüketici Güven endeksi verisi açıklanacak. Öğlen saatlerinde ise ECB Aylık raporunu yayınlayacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında GSYH çeyreklik büyüme ve işsizlik haklarından yararlanma versini takip ediyor olacağız. Özellikle büyüme verisinde piyasa, önceki döneme göre herhangi bir değişiklik beklemiyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasalarında Japonya’nın işsizlik verilerinde beklenen artışın etkisiyle %4’lere varan kayıplar görüldü. Ancak Güney Kore ve Hindistan piyasaları pozitif görünümünü koruyor. Avrupa piyasaları da açılışta karışık bir seyir izlemesi beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı ardından yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, doların güç kaybetmesiyle toparlanma sürüyor. 10 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmayı başaran parite an itibariyle 1,0910’dan işlem görüyor. 1,10’u ilk hedef olarak takip edeceğimiz Euro/Dolar’da, sonrasında yeniden 1,12-1,1250 bandına doğru ivmelenme görülebilir. Bugün açıklanacak olan ABD büyüme verisi ve Avrupa Merkez Bankası aylık raporu, parite üzerinde dalgalanmaları sebep olabilir.

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN