Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (26.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında 1515,0 seviyesi üzerinde kalamayarak geri çekildi. 1460,0 seviyesi üzerinde tutunmayı başaran BIST100 günü %0,35 değer kazancıyla 1488,2 puanla kapattı. Global piyasalarında etkisiyle güne satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 1460,0’ı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1435,0’e düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 1500,0 ilk direnç olmak üzere 1520,0’ye yükseliş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, 7,25’in üzerinde kalmayı başararak da an itibariyle 7,46-7,47 bandından işlem görmekte. 7,50’i direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu seviyenin üzerinde kalınması halinde 7,60-7,62 bandı sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 7,31 destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Hazine Bakanı Yellen, COVID-19 salgınını kontrol altına almanın güçlü bir ekonomik toparlanma için önemli olduğunu belirterek, hızlı ve gerçekten küresel bir aşılama programının ekonomiye sağlanabilecek en güçlü teşvik olduğunu aktardı. Ayrıca Yellen, “G20 ülkelerini önemli mali ve maliye politikası önlemleri almaya devam etmeye, desteği çok erken çekmekten kaçınmaya çağırıyorum.” dedi.

 Avustralya Merkez Bankası, 3 yıl vadeli tahvil faizlerini düşürmek için 2,5 milyar dolarlık alım gerçekleştirirken, Güney Kore de gelecek aylarda tahvil alımına başlamayı planladığını duyurdu. Gelişen piyasa tahvilleri için gösterge niteliği taşıyan Endonezya tahvillerinin faizi ise en son Ekim ayında görülen seviyelere döndü.

 Yurtiçi veri gündemine baktığımızda seans başında Dış Ticaret Dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem 4,53mlr açık gerçekleşmişti.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD ocak ayı PCE (kişisel tüketim) Fiyat Endeksi ve ardından Michigan Tüketici Beklentileri verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD piyasalarında dün akşam görülen sert satışların ardından Asya piyasalarında negatif bir görünüm hakim. %3’lerin üzerinde kayıplar görülmekte. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, dün 1,2243 seviyesini test etmesinin ardından, ABD tahvil faizlerinde görülen sert yükselişin ardından geri çekildi. An itibariyle 1,2152’de işlem gören paritede 10 günlük hareketli ortalama 1,2127’i destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde 1,21’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 1,2190 ilk direnç olmak üzere 1,23 yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN