Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (24.06.2022)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne yatay açılışla başlayan endeks, öğleden sonra açıklanan TCMB faiz kararına kadar yatay seyrine devam etti. Karar sonrası zayıf bir görünüm sergileyen BIST100, günü %1,21 değer kaybıyla 2543,2 puanla tamamladı. Güne tepki alımlarıyla başlamasını beklediğimiz endekste 2600,0’ü direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2620,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2535,0 ilk destek olmak üzere 2510,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün TCMB’nin faizleri sabit bırakmasıyla yatay seyrine devam etti. Olası yükselişlerde 17,45-17,50 bandını direnç olarak izleyeceğiz. Geri çekilmelerde ise 17,22 ilk destek olmak üzere 22 günlük hareketli ortalama 16,93’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Fed Başkanı Powell, Para Politikası Raporu’na ilişkin sunumunun ikinci gününde enflasyonla mücadele taahhüdünün “koşulsuz” olduğunu ifade etti. Powell, enflasyonun düştüğüne dair kanıt görmek istediklerini belirterek faiz oranlarını düşürmek konusunda isteksiz olacaklarını söyledi. Powell, iş gücü piyasasının sürdürülemez derecede ısındığına işaret ederek, sürdürülebilir maksimum istihdama dönülmesine ihtiyaç olduğunu anlattı. Öte yandan Fed, stres testine tabi tuttuğu büyük bankaların şiddetli bir resesyon sırasında hane halkı ve işletmelere borç vermeye devam edecek güçlü sermaye seviyelerine sahip olmayı sürdürdüğünü bildirdi.

 Yurtiçi veri gündeminde Haziran ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sektörü kapasite kullanım oranı takip edilecek.

 Yurtdışında ABD’de Micghigan tüketici güveni ve yeni konut satışları öne çıkarken, Almanya’da ise IFO iş güveni endeksi izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Fed Başkanı Powell dün yaptığı ikinci sunumda resesyonun kaçınılmaz olmadığını belirtti ve endişeleri hafifletmeye çalışsa da yine dün açıklanan PMI verileri hem hizmet hem de imalat sektöründe zayıflama sinyali veriyor. Tahvil faizlerindeki gerileme ile birlikte dün ABD borsalarında %1’lere yakın prim görüldü. Bu sabah da ABD vadeliler ve Asya piyasaları artıda. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

 EUR/Dolar ise, oluşturduğu yeni kanal içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,06’yı direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,08-1,0815 bandı yeniden hedeflenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!