Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.09.2021)

Piyasalarda Dün…

– Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren zayıf bir görünüm sergileyerek 1385,0 seviyesine kadar geri çekildi. Ardından global piyasaların da toparlanmasıyla yeniden yükselişe geçen BIST100 günü %1,58 değer kazancıyla 1407,4 puanla kapattı. 200 günlük hareketli ortalama üzerinde tutunmasıyla yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 1421,0’i direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması galinde ise 1440,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1393,0 ilk destek olmak üzere 1383,0’e düşüş devam edebilir.

– Dolar/TL ise, dün akşam Fed’in faizleri sabit bırakması ve varlık alımları konusunda güvercin mesajlar vermesine rağmen yükseliş kaydetti. Bu durumda gözler bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararında olacak. Beklentilere paralel faizlerin sabit bırakılması halinde düşüş görebileceğimiz kurda 8,58’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde ise 8,45’e geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 8,73 ilk direnç olmak üzere 8,80 yeniden hedeflenebilir.

Bugünün Gündeminde …

– ABD Merkez Bankası Fed, piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizini yüzde 0-0,25 arasında sabit tuttu. Karar sonrası metinde ekonomideki ilerlemenin devam etmesi durumunda varlık alım hızındaki yavaşlamanın gündeme alınabileceği belirtildi. Noktasal grafikte ise, 2022’de faiz artışı öngören Fed yetkilisi sayısının arttığı izlendi. Ekonomik öngörülerde enflasyon beklentileri yukarı çekilirken, büyüme beklentilerinde düşüş görüldü

– Yurtiçi veri gündeminde öğleden sonra TCMB faiz kararını açıklayacak. Beklenti faizlerde herhangi bir değişiklik olmaması yönünde.

– Yurtdışı veri gündeminde ise seans başında Almanya eylül ayı İmalat PMI verisi açıklanacak. Öğleden sonra ise ABD tarafında Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve İmalat PMI rakamlarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

– Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün akşam açıklanan Fed faiz kararı sonrası Avrupa piyasalarında pozitif açılış beklenmekte. Dax vadelisi %0,5 yukarıda işlem görüyor. Asya piyasalarında Nikkei ve Kospi endeksleri dışında pozitif görünüm hakim. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yukarıda seyrediyor.

– EUR/USD ise, dün akşam Fed faiz kararı sonrası 1,1685’e kadar düşüş gösterdi. Bu seviye üzerinde tutunabilen paritede olası toparlanma sinyali için 1,1780 üzeri kapanışlar görülmesi gerek. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,1910-1,1920 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1685 desteği altında 1,1610’a düşüş hız kazanabilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten