Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (23.02.2021)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif bir açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi. 1548,0 trend desteği üzerinde tutunmayı başaran BIST100 günü %0,62 değer kaybıyla 1550,6 puanla kapattı. Güne pozitif bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1575,0’i direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin geçilmesi halinde ise 1582,0- 1585,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 15490,0 desteği altında 1536,0’ya düşüş hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, dün 10 günlük hareketli ortalama 7,00 seviyesi üzerine çıkarak 7,0880’e kadar yükseliş kaydetti. Ancak bu seviye üzerinde tutunamayan kur yeniden 7,01 seviyesine geri çekildi. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 22 günlük hareketli ortalama 7,12 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 6,90 destek olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde…

 Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, Avrupa Merkez Bankası’nın, Euro Bölgesi’ndeki finansman koşullarının pandemi sırasında ekonomiyi destekleyecek kadar elverişli olup olmadığını değerlendirebilmek için nominal tahvil getirilerini yakından izlediğini söyledi. Bu açıklamanın ECB’nin aşırı gevşek finansman koşullarını sabit tutma taahhüdüne rağmen, uzun vadeli tahvil getirilerinin artmakta olduğuna dair olası endişelere işaret ettiği belirtiliyor.

 Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ekonomik toparlanmaya giden yolun oldukça belirsiz ve düzensiz olduğunu belirterek, bunun hem ülkeler arasında hem de ülkeler içinde eşitsizliklerin artmasına neden olduğunu ifade etti.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda, öğlen saatlerinde Euro Bölgesi ocak ayı TUFE verisi açıklanacak. Önceki dönem -0,3% olarak gerçekleşen veride beklenti 0,9%. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında S&P konut fiyat endeksi, Conference Board tüketici güveni ve Powell’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, HSBC’nin karının beklentilerin üzerinde gelmesiyle ve teknoloji hisselerindeki yükseliş ile Asya piyasalarında pozitif hava hakim. Avrupa piyasalarında günlerdeki kayıpların geri alınması bekleniyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası Nasdaq hariç yukarıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 1,2170 direnci üzerinde tutunma çabası içinde olan paritede 1,2250 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,2120 destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN