Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (2.12.2022)

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından 5091,0 seviyesini test etti. Seans sonlarına doğru geri çekilme görülse de toparlanmayı başaran BİST100, günü %1,38 değer kazancıyla 5046,1 puanla tamamladı. Güne yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 5090,0’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 5110,0 hedeflenebilir. olası geri geri çekilmelerde 5000,0 ilk destek olmak üzere 4940,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL, yatay seyrine devam ediyor. 18,65 üzerinde kapanışlarda 18,95-19,00 bandı hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 18,60 ilk destek olmak üzere 18,50’ye düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 ABD Başkanı Joe Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Beyaz Saray’da bir araya geldi. Görüşmesinin ardından yayımlanan ortak açıklamada, Ukrayna ve güvenlik konuları başta olmak üzere, enerji, nükleer caydırıcılık, uzay, sağlık gibi birçok konuda iş birliğinin sürdürülmesi mesajı verildi. Rusya’nın yasa dışı ilhaklarının da kınandığı açıklamada, Ukrayna’ya yardımların sürdürülmesi vurgusu yapıldı. Öte yandan Biden, Putin’in Ukrayna savaşını bitirme yoluna girmesi durumunda kendisiyle konuşmaya hazır olduğunu söyledi.

 Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, sürdürülebilir büyüme için maliye ve para politikaları uyum içinde olması gerektiğini ve Fed’in para politikasını sıkılaştırmakta olmasının ABD’de olduğu gibi Euro Bölgesi’nde de sanayi üretimini etkilemekte olduğunu söyledi.

 Yurtdışı veri gündeminde ABD Kasım ayı istihdam verileri öne çıkacak (16:30). Tarım dışı istihdamda 200 bin kişi artış, işsizlik oranında %3,7’de yatay seyir, ortalama saatlik kazançlarda ise aylık %0,3 – yıllık %4,6 artış bekleniyor.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, sene başından gelen ana trend direncine ve 200 günlük üssel hareketli ortalamasına artan bir hacimle tırmanan S&P 500 endeksinde teknik görünümün de anlamlı bir kırılıma müsait olduğunu düşünüyoruz. Haber ve veri akışının desteklemesi halinde, ABD’de devam eden enflasyon ve resesyon risklerine rağmen, teknik açıdan belirgin bir tepki ve ana trendde değişim görülebilir. Bu durumun tüm küresel borsalar için de destekleyici olmasını bekleriz.

 EURUSD, dünkü sert yükselişin ardından 1,05 üzerinde işlem görüyor. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 1,0750 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0480 ilk destek olmak üzere 1,0385’e düşüş devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!