Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (2.06.2020)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında kritik 106,000 direnci üzerine de çıkarak yükselişini sürdürdü. Seans boyunca dar bir bantta dalgalanan BIST100 endeksi, günü %1,65 değer kazancıyla 107,266 puanla kapattı. Yükseliş trend kanalı üst bandı 109,700’ü sonraki hedef olarak takip edeceğimiz endekste, 106,000 üzeri kalıcı olunması yukarı yönlü hareketlerin devamı için destekleyici olacaktır. Olası kar satışları karşısında ise 106,800 desteği altında 106,000’e geri çekilme hız kazanabilir.

 Dolar/TL ise, yatay seyir devam ediyor. 6,80-6,84 bandında dalgalanan kurda, 50 günlük hareketli ortalama 6,7750’i bir sonraki destek olarak izleyeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 6,60-6,56 bandı yeniden gündeme gelebilir. Özellikle ABD’de yaşanan olaylar, dolar üzerinde zayıf görünüme sebebiyet verirken, bir süre daha kurda geri çekilme görülebilir. Olası tepki yükselişlerinde ise 6,84-6,87 bandını yakından takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

 ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu. Öte yandan sokaklardaki şiddet olaylarına dikkati çeken Trump, “Haklı haykırışların ve barışçıl gösterilerin, kızgın kalabalıklar tarafından bastırılmasına izin vermeyeceğiz.” dedi. Amerika’da yaşanan olayların bir süre daha devam etmesi, yaşanan virüs krizini de tetikleyici etki yaratmasından endişe duyuluyor. Yapılacak müdahalelerde bu durumun da göz önünde bulundurulduğu düşünülmekte.

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, süregelen ekonomik yavaşlamaya çözüm konusunda politika zorluklarını ve hükümetin kötüleşen mali pozisyonunu işaret ederek, Hindistan’ın kredi notunu yatırım yapılabilir en düşük seviyeye indirdi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans sonlarına doğru ABD tarafında ISM New York Endeksi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Avrupa piyasaları Amerika’da yaşanan karışıklığa rağmen açılışta pozitif olması bekleniyor. Asya piyasaları da ABD-Çin arasındaki gerilimin hafiflemesiyle yukarıda işlem görüyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışı sonrası yatay seyrediyor.

 EUR/USD ise, dün 1,1154’ü test etti. Özellikle doların zayıf seyrinin devam etmesi ile yukarı yönlü hareketlerin ivme kazandığı paritede, 1,1120’i destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalındığı sürece kısa vade de 1,1270-1,1280 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1120 desteği altında 1,1090 sonraki destek olarak izlenebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN