Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (19.07.2021)

Piyasalarda Cuma Günü…

 Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında zayıf bir görünüm sergileyerek geri çekildi. 200 günlük hareketli ortalama altında kapanış gerçekleştiren BIST100, günü %0,29 değer kaybıyla 1363,2 puanla tamamladı. Güne negatif bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1356,0’yı destek olarak izleyeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 1341,0’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise 200 günlük hareketli ortalama 1373,0’ü direnç olarak takip edeceğiz.

 Dolar/TL ise, geçtiğimiz hafta Cuma, 50 günlük hareketli ortalama 8,52 altını test etmesinin ardından, kapanışta bir miktar toparlanma yaşadı. Bu seviye altında yeniden kalınması halinde geri çekilmenin devamını görebileceğimiz kurda 8,42 sonraki destek olarak izlenebilir. Olası yükselişlerde ise 8,57 ilk direnç olmak üzere 8,62’ye yükseliş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 2020’nin Ocak ayında imzalanan anlaşma Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının verdiği zararları azaltmayı hedefliyordu fakat imzalandıktan 18 ay sonra iki taraf da ithalat için daha fazla gümrük vergisi ödediğimi belirten ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Trump döneminde imzalanan Çin ticaret anlaşmasıyla yaptığı ilk açıklamada anlaşmayla ilgili şüphelerinin olduğunu aktardı. Açıklama, ilerleyen dönemlerde geçmiş dönemde yaşanan ABD-Çin ticaret savaşlarını yeniden gündeme gelebileceği endişesi yaratabilir.

 OPEC+, küresel petrol arzını Ağustos ayından itibaren günlük 400 bin varil artırma konusunda uzlaştı. 10. Bakanlar Toplantısı’nda varılan anlaşmanın süresinin ise Nisan 2022’den 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldığı ifade edildi.

 Yurtiçi veri gündeminde seans başında Tüketici Güven Endeksi verisi açıklanacak.

 Yurtdışı veri gündeminde ise seans sonlarına doğru ABD Konut Fiyat Endeksi verisini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, OPEC toplantısı ardından düşüş kaydeden petrol fiyatları ile Asya piyasalarında negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta satıcılı olması beklenirken, Amerika vadelileri Cuma seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, 1,1772 desteği üzerinde tutunmasıyla tepki yükselişine devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 1,1823’ü direnç olarak izleyeceğimiz paritede, bu seviyenin geçilmesi halinde 1,1864 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1,1772 destek olarak takip edilebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten