Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (18.06.2021)

Piyasalarda Dün…

 Dün güne negatif açılışla başlayan endeks, seans boyunca zayıf görünümünü sürdürdü. 1420,0 desteği altına da sarkan BIST100 toparlanmayı denese de başarılı olamadı ve günü %1,20 değer kaybıyla 1414,1 puanla kapattı. Güne yatay bir başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 1430,0’u direnç olarak takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde ise 1440,0-1445,0 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1400,0 ilk destek olmak üzere 1380,0’e düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün önemli direnç seviyesi 8,68’in üzerinde tutunması ile güçlü duruşunu korumaya devam ediyor. Saatlik grafiklerde oluşan flama formasyonu sonucu 8,80-8,84 bandı sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 8,69 ilk destek olmak üzere 8,64’e düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde…

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu dün piyasa beklentilerine paralel olarak faizleri 19 seviyesinde sabit tuttu. Faizleri sabit tutan TCMB karar metninde sıkı duruş vurgusu yaptı. Metinde konuyla ilgili olarak “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.” ifadeleri yer aldı. Bir önceki karar metninde ilgili bölümde ‘mevcut duruş’ ifadesi kullanılmıştı. Böylelikle son karar metnine ‘sıkı’ ve ‘kararlılıkla’ ifadelerinin eklendiği görüldü.

 Beyaz Saray, Erdoğan-Biden görüşmesinde iki ülkenin Kabil Havalimanı konusunda genel bir mutabakata vardığını ve Biden’ın bu sürece destek vereceğini belirtti. Gazetecilere verdiği brifingde Sullivan, NATO Zirvesi’nde S-400 meselesiyle ilgili bir çözüm olmadığını ancak diyalogun devam edeceğini söyledi.

 Yurtdışı veri gündemine baktığımızda seans başlarında Euro Bölgesi Cari Denge verisi açıklanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar…

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, madencilik hisseleri emtia fiyatlarındaki düşüşle beraber geri çekilmesiyle Asya piyasalarında karışık bir seyre sebep oldu. Ancak zayıf görünümün çok yüksek olmaması toparlanmaya destek olabilir. Avrupa piyasaları da açılışta yatay olması beklenirken, Amerika vadelileri dünkü seans kapanışı sonrası hafif artıda işlem görmekte.

 EUR/USD ise, Fed’in açıklamaları ardından düşüşe geçen paritede zayıf görünüm devam ediyor. Mart 2020 tarihi itibariyle oluşan yükseliş trend kanalı alt bandı 1,1935 altında işlem gören paritede bu seviye üzerinde kalınamadığı sürece geri çekilmelerin devamı görülebilir. Bu durumda 1,1835’i bir sonraki destek olarak izleyeceğiz. Olası yükselişlerde ise 1,1935 üzerinde 1,20’ye yükseliş denemeleri görülebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten