Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri – (18.01.2022)

Piyasalarda Dün…

 Haftanın ilk iş gününe pozitif açılışla başlayan endeks, seans balarında görülen güçlü alımlarla 2100,0 seviyesini test etti. Her ne kadar bu seviye üzerinde tutunamasa da destek seviyelerine riayet etmeyi başaran BIST100, günü %0,62 değer kazancıyla 2085,7 puanla tamamladı. Global piyasaların da etkisiyle güne hafif satıcılı başlamasını beklediğimiz endekste 2080,0 desteğini yakından takip edeceğiz. Bu seviye altında kalınması halinde 2050,0’ye düşüş hız kazanabilir. Olası yükselişlerde 2100,0 ilk direnç olmak üzere 2140,0 hedeflenebilir.

 Dolar/TL ise, son günlerde görülen yatay seyrine devam ediyor. 10 günlük hareketli ortalama 13,61 altında kalındığı taktirde 12,97-13,00 bandına geri çekilme hız kazanabilir. Olası yükselişlerde ise 13,61 üzerinde 13,90-13,95 bandına yükseliş demeleri görülebilir.

Bugünün Gündeminde …

 Merkez Bankası Genel Kurulu, 3 Şubat’ta olağanüstü toplanacak. 2021 yılı dönem karından avans dağıtılması ve birikmiş ihtiyat akçesinin kara katılarak dağıtılması da gündemdeki konular arasında. Merkez Bankası’nın yılsonu analitik bilançosuna göre, bankanın yaklaşık 60 milyar TL kâr yazdığı açıklanmıştı.

 2022 Davos Gündeminde konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, tedarik zincirinde yaşanan sorunların ve yüksek enflasyonun ekonomik toparlanmayı yavaşlattığını söyledi. Küresel ekonomik toparlanmanın kırılgan ve dengesiz olduğunu söyleyen Guterres, toparlanma sürecinde her 10 dolardan 8’inin gelişmiş ülkelerde harcandığını kaydetti.

 Yurtdışı veri gündeminde öğlen saatlerinde Almanya Zew Ekonomik Beklenti endeksi verisi açıklanacak. Seans sonlarına doğru ise ABD tarafında New York Fed İmalat Endeksi ve Nahb Konut Fiyat Endeksi verilerini takip edeceğiz.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Japon Merkez Bankası Boj’un faizleri sabit bırakmasıyla Asya piyasalarının genelinde negatif görünüm hakim. Avrupa piyasaları da açılışta hafif satıcılı olması bekleniyor. Dax vadelisi %0,30 aşağıda işlem görüyor. Amerika vadelileri de dünkü seans kapanışı sonrası aşağıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 50 günlük hareketli ortalama 1,1380’i destek olarak izleyeceğimiz paritede, bu seviye altında kalınması halinde 22 günlük hareketli ortalama 1,1344’e düşüş devam edebilir. Olası yükselişlerde ise trend kanalı üst bandı 1,1440’ı direnç olarak takip edeceğiz.

Kaynak: Yatırım Finansman Günlük Bülten

Google Play'den ücretsiz indirin
SİZ DE BİNLERCE YATIRIMCI GİBİ HİSSE ÖNERİLERİ MOBİL UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİREREK GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNE ULAŞMAK İÇİN HEMEN BURAYA TIKLAYIN

@Hisse_Onerileri'ni Twitter'da Takip Et!

GÜNCEL HİSSE ÖNERİLERİNİ KAÇIRMAMAK İÇİN BURAYA TIKLAYARAK HEMEN TWITTER'DA BİZİ TAKİP EDİN!